Жител на Матејче се задушил од чад во неговата куќа

Жител на Матејче се задушил од чад во неговата куќа

Жител на село Матејче починал синоќа откако се задушил од чад по пожар кој избувнал во неговата куќа, соопшти денеска МВР.

СЈО: Надворешен експерт овозможи помош при постапување на судска наредба

СЈО: Надворешен експерт овозможи помош при постапување на судска наредба

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) информира дека согласно судската наредба за прибавување компјутерски податоци од помошни сервери во Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), денеска со помош на надворешен експерт обезбеден од производителот на помошните сервери кои се во сопственост на...

Почнува зимското сметање на времето

Почнува зимското сметање на времето

Ноќеска, во 3 часот по полноќ, со поместување на стрелките еден час назад, почнува зимското сметање на времето.

Конференција за справување со трговија со луѓе долж миграциската рута

Конференција за справување со трговија со луѓе долж миграциската рута

Регионална конференција на тема „Промовирање синергии и заеднички пристап во справувањето со трговијата со луѓе долж Западно-балканската миграциска рута“ организирана од Мисијата на ОБСЕ ќе се одржи денеска и утре во Скопје.

РСБСП апелира безбедно возење на децата во седиште, лани настрадале 22 деца

РСБСП апелира безбедно возење на децата во седиште, лани настрадале 22 деца

Децата кои се жрвти во сообраќајни несреќи се најчесто патници. Статистиката на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата покажува дека во текот на минатата година од 148 заигнати лица, 22 биле деца до 18 години, а девет од...

Земјотрес почувствуван во Скопје и околината

Земјотрес почувствуван во Скопје и околината

Земјотрес со магнитуда од 3,1 степен според Рихтеровата скала беше почувствуван попладнево во 12 часот и 52 минути во Скопје и околината, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно математичкиот факултет.

Дебата за безбедносниот систем и справувањето со кризи

Дебата за безбедносниот систем и справувањето со кризи

Дебата на тема „Функционирањето на безбедносниот систем на Република Македонија во кризна и сложена безбедносна состојба-Менаџирање и справување со кризи“ ќе се одржи денеска во организација на Факултетот за безбедност-Скопје.

Земјотрес од 2,4 степени по Рихтер почувствуван во Скопје

Земјотрес од 2,4 степени по Рихтер почувствуван во Скопје

Земјотрес со магнитуда од 2,4 според Рихтеровата скала попладнево во 15:56 часот е регистриран во Скопје и околината.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.