Регистрирани се 590 нови лабораториски позитивни случаи на SARS-CoV-2

Регистрирани се 590 нови лабораториски позитивни случаи на SARS-CoV-2

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа.

889 нови случаи на ковид-19 – пријавени 10 починати лица

889 нови случаи на ковид-19 – пријавени 10 починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 12.08 до 14.08.2022).

Санкционирани 295 возачи поради брзо возење

Санкционирани 295 возачи поради брзо возење

Министерството за внатрешни работи вчера спроведе засилена акциска контрола на територијата на државата, при што санкционираше 295 возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената.

Нема мајмунски сипаници во земјава, внимателно се следи состојбата во светски рамки

Нема мајмунски сипаници во земјава, внимателно се следи состојбата во светски рамки

Во земјавата нема мајмунски сипаници. Сомнежите беа расчистени откако синоќа, по четиридневна неизвесност негативен се покажа резултатот од тестот на Кичевецот кој беше суспектен дека е заразен со мајмунски сипаници.

619 нови лабораториски позитивни случаи на SARS-CoV-2, пријавени се 4 починати лица

619 нови лабораториски позитивни случаи на SARS-CoV-2, пријавени се 4 починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа.

600 нови случаи на ковид-19 – пријавени 10 починати лица

600 нови случаи на ковид-19 – пријавени 10 починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа.

Нови 693 заразени, 826 оздравени и двајца починати од КОВИД-19

Нови 693 заразени, 826 оздравени и двајца починати од КОВИД-19

Шестотини и деведест и три нови КОВИД-случаи од 1480 направени тестови се регистрирани во последните 24 часа. Оздравени се 826 пациенти и двајца починале, соопшти Министерството за здравство согласно податоците од Институтот за јавно здравје.

Остануваат на сила актуелните ковид-мерки, надлежните апелираат на одговорно однесување

Остануваат на сила актуелните ковид-мерки, надлежните апелираат на одговорно однесување

Северна Македонија е во фаза на широка трансмисија со соодветни капацитети за одговор, а во овие услови Комисијата за заразни болести не препорачува воведување на нови рестриктивни мерки и апелира до граѓаните на соодветно однесување и почитување на актуелните мерки.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија