152 нови случаи на КОВИД-19 и две починале во последните 24 часа

152 нови случаи на КОВИД-19 и две починале во последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на ковид-19.

Во:

 • Скопје 58
 • Куманово 5
 • Дебар 2
 • Штип 5
 • Прилеп 4
 • Тетово 5
 • Струга 6
 • Велес 1
 • Битола 5
 • Охрид 3
 • Кавадарци 2
 • Гостивар 1
 • Гевгелија 6
 • Струмица 14
 • Кочани 18
 • Пробиштип 1
 • Берово 4
 • Валандово 4
 • Делчево 3
 • Свети Николе 3
 • Кичево 2

Починати се 2 лица, пациент од Охрид (77г) и пациент од Радовиш (62г). 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 126 оздравени пациенти од:

 • Скопје 32
 • Куманово 17
 • Штип 5
 • Прилеп 7
 • Тетово 7
 • Струга 6
 • Велес 4
 • Битола 1
 • Охрид 2
 • Гостивар 1
 • Гевгелија 15
 • Струмица 5
 • Крива Паланка 2
 • Кочани 7
 • Пробиштип 1
 • Пехчево 5
 • Берово 2
 • Виница 3
 • Делчево 1
 • Кратово 1
 • Свети Николе 1
 • Кичево 1

Досега во земјата се направени вкупно 181.034 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17200, бројката на оздравени пациенти е 14312, на починати е 712, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2176.