143 нови случаи на КОВИД-19 и 9 починати лица во последните 24 часа

143 нови случаи на КОВИД-19 и 9 починати лица во последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1504 тестирања, а регистрирани се 143 нови случаи на ковид-19.

Bо:

 • Скопје 43
 • Куманово 16
 • Штип 4
 • Прилеп 9
 • Тетово 6
 • Струга 2
 • Велес 3
 • Охрид 2
 • Кавадарци 3
 • Гостивар 6
 • Гевгелија 4
 • Струмица 11
 • Радовиш 1
 • Кочани 15
 • Пробиштип 1
 • Пехчево 1
 • Валандово 3
 • Виница 2
 • Делчево 3
 • Свети Николе 5
 • Кичево 2
 • Неготино 1

Починати се 9 лица, пациент од Виница (70г), двајца пациенти од Струмица (по 67г), еден пациент од Охрид (48г), од Гостивар (64г), двајца пациенти од Тетово (70 и 71г) и двајца од Куманово (68 и 77г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 110 оздравени пациенти од:

 • Скопје 42
 • Куманово 14
 • Прилеп 11
 • Тетово 8
 • Струга 5
 • Велес 1
 • Битола 3
 • Охрид 6
 • Кавадарци 1
 • Гостивар 2
 • Гевгелија 1
 • Струмица 3
 • Радовиш 1
 • Кочани 3
 • Пробиштип 1
 • Пехчево 1
 • Берово 1
 • Делчево 2
 • Кратово 1
 • Свети Николе 3

Досега во земјата се направени вкупно 182.538 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17343, бројката на оздравени пациенти е 14422, на починати е 721, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2200.