148 нови случаи на КОВИД-19 и 3 починати лица во последните 24 часа

148 нови случаи на КОВИД-19 и 3 починати лица во последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на ковид-19.

Bо:

Скопје 50
Куманово 4
Дебар 2
Штип 2
Прилеп 9
Тетово 11
Велес 2
Битола 6
Кавадарци 6
Гостивар 3
Гевгелија 1
Струмица 6
Крива Паланка 3
Радовиш 1
Кочани 18
Берово 11
Валандово 1
Свети Николе 6
Кичево 5
Неготино 1

Починати се 3 пациенти од Прилеп (62г), Кочани (87г) и Гостивар (64г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 65 оздравени пациенти од:

Скопје 15
Куманово 5
Штип 6
Прилеп 3
Тетово 3
Струга 2
Велес 1
Битола 4
Охрид 5
Кавадарци 1
Гостивар 6
Струмица 4
Крива Паланка 2
Радовиш 2
Кочани 6

Досега во земјата се направени вкупно 185.321 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17629, бројката на оздравени пациенти е 14581, на починати е 725, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2323.