48 нови случаи на КОВИД-19 и 4 починати лица во последните 24 часа

48 нови случаи на КОВИД-19 и 4 починати лица во последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 387 тестирања, а регистрирани се 48 нови случаи на ковид-19.

Bо:

 • Скопје 20
 • Куманово 3
 • Дебар 1
 • Прилеп 3
 • Тетово 1
 • Струмица 4
 • Кочани 9
 • Пробиштип 1
 • Пехчево 1
 • Виница 2
 • Делчево 1
 • Свети Николе 2

Починати се 4 пациенти од Скопје (73 и 62г), Куманово (69г) и Тетово (72г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 61 оздравен пациент од:

 • Скопје 21
 • Куманово 3
 • Штип 2
 • Тетово 5
 • Струга 6
 • Битола 1
 • Гостивар 4
 • Гевгелија 2
 • Крива Паланка 2
 • Радовиш 3
 • Кочани 6
 • Пробиштип 2
 • Виница 2
 • Свети Николе 1
 • Кичево 1

Досега во земјата се направени вкупно 185.708 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17674, бројката на оздравени пациенти е 14642, на починати е 729, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2303.