112 нови случаи на КОВИД-19 и 8 починати лица во последните 24 часа

112 нови случаи на КОВИД-19 и 8 починати лица во последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19.

Во:

 • Скопје 46
 • Куманово 7
 • Штип 1
 • Прилеп 2
 • Тетово 1
 • Струга 6
 • Велес 4
 • Битола 7
 • Охрид 4
 • Гостивар 3
 • Струмица 11
 • Радовиш 3
 • Кочани 4
 • Пробиштип 1
 • Берово 1
 • Валандово 1
 • Виница 1
 • Делечево 1
 • Кратово 1
 • Свети Николе 4
 • Кичево 2
 • Ресен 1

Во болнички услови се починати 8 пациенти од Teтово (73г), Струмица (58г), Делчево (55г), двајца од Струга (80 и 74г) и тројца пациенти од Скопје (53,76 и 82г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 159 оздравени пациенти од:

 • Скопје 42
 • Куманово 8
 • Штип 3
 • Прилеп 8
 • Тетово 10
 • Струга 6
 • Велес 4
 • Битола 3
 • Охрид 10
 • Кавадарци 2
 • Гостивар 13
 • Гевгелија 11
 • Струмица 4
 • Крива Паланка 2
 • Радовиш 2
 • Крушево 2
 • Кочани 4
 • Пробиштип 1
 • Македонски Брод 2
 • Пехчево 1
 • Берово 3
 • Валандово 1
 • Виница 2
 • Делчево 8
 • Свети Николе 3
 • Кичево 3
 • Ресен 1

Досега во земјата се направени вкупно 187.080 тестирања на Ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17786, бројката на оздравени пациенти е 14801, на починати е 737, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2248.