438 нови случаи на КОВИД-19 и 6 починати лица во последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 2306 тестирања, а регистрирани се 438 нови случаи на ковид-19.

Bо:

- Скопје 200
- Куманово 21
- Дебар 1
- Штип 17
- Прилеп 13
- Тетово 27
- Велес 7
- Битола 18
- Охрид 16
- Кавадарци 9
- Гостивар 2
- Гевгелија 10
- Струмица 30
- Крива Паланка 6
- Радовиш 6
- Кочани 15
- Пробиштип 1
- Пехчево 3
- Берово 2
- Валандово 3
- Виница 3
- Делчево 5
- Кратово 1
- Свети Николе 3
- Кичево 9
- Ресен 5
- Неготино 5

Во болнички услови починати се 6 лица, тројца пациенти од Скопје (75, 89 и 68г), од Крива Паланка (62г), Струмица (64г) и пациент од Штип (78г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 191 оздравени пациенти од:

-Скопје 85
-Куманово 12
-Дебар 1
-Штип 9
-Прилеп 7
-Тетово 10
-Битола 4
-Кавадарци 7
-Гостивар 5
-Гевгелија 4
-Крива Паланка 1
-Радовиш 5
-Кочани 21
-Пробиштип 1
-Берово 6
-Виница 2
-Делчево 1
-Свети Николе 5
-Кичево 2
-Ресен 2
-Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 216.541 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 22607, бројката на оздравени пациенти е 16949, на починати е 821, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4837.