594 нови случаи на КОВИД-19 и 3 починати лица во последните 24 часа

594 нови случаи на КОВИД-19 и 3 починати лица во последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19.

Bо:

- Скопје 303
- Куманово 22
- Дебар 5
- Штип 13
- Прилеп 19
- Тетово 26
- Струга 12
- Велес 17
- Битола 18
- Охрид 10
- Кавадарци 7
- Гостивар 12
- Гевгелија 13
- Струмица 34
- Крива Паланка 7
- Радовиш 6
- Кочани 18
- Пробиштип 3
- Демир Хисар 2
- Пехчево 1
- Берово 2
- Валандово 7
- Виница 2
- Делчево 5
- Кратово 1
- Свети Николе 2
- Кичево 17
- Ресен 7
- Неготино 3

Во болнички услови починати се 3 лица, пациент од Куманово (70г), од Прилеп (67г) и еден пациент од Богданци (75г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 162 оздравени пациенти од:

-Скопје 79
-Штип 8
-Прилеп 6
-Тетово 5
-Струга 1
-Велес 2
-Битола 3
-Кавадарци 2
-Гостивар 3
-Гевгелија 2
-Струмица 12
-Крива Паланка 6
-Радовиш 1
-Кочани-8
-Пробиштип 1
-Македонски Брод 1
-Берово 8
-Валандово 3
-Свети Николе 7
-Кичево 4

Досега во земјата се направени вкупно 219.158 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 23201, бројката на оздравени пациенти е 17111, на починати е 824, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 5266.