Регистрирани 766 нови случаи на Ковид 19, починаа 31 пациенти

Регистрирани 766 нови случаи на Ковид 19, починаа 31 пациенти

Во последните 24 часа се направени 3.171 тестирања, а регистрирани се 766 нови случаи на КОВИД-19.

Bо:

-Скопје 252
-Битола 80
-Куманово 64
-Прилеп 41
-Велес 36
-Струмица 33
-Штип 28
-Тетово 27
-Гостивар, Кавадарци и Охрид по 26
-Кочани 23
-Кичево и Гевгелија по 13
-Струга 12
-Свети Николе и Радовиш по 10
-Крива Паланка и Виница по 6
-Неготино 5
-Валандово, Богданци, Крушево и Демир Хисар по 4
-Берово 3
-Ресен, Делчево и Пехчево по 2
-Дебар, Кратово, Македонски Брод и Македонска Каменица по 1

Пријавени се вкупно 31 починато лице: 8 од Скопје (70г, 71г , 76г, 76г, 78г, 79г, 80г, 80г), 4 починати лица од Битола (58г, 64г, 79г и 84г), 3 од Куманово (48г, 74г и 68г), по 2 лица од Гевгелија (68г и 73г), Кавадарци (69г и 80г) и Кочани (71г и 73г) и по едно лице од Велес (76г), Струга (74г), Гостивар (61г), Дебар (78г), Кичево (66г), Охрид (71г), Прилеп (81г), Струмица (59г), Тетово (61г) и Штип (66г).

Регистрирани се 1.118 оздравени пациенти од:

-Скопје 519
-Битола 101
-Куманово 87
-Прилеп 65
-Велес 54
-Струмица 48
-Тетово 43
-Гевгелија 30
-Кичево 26
-Штип 24
-Кочани 21
-Дебар 15
-Гостивар 14
-Свети Николе и Виница по 9
-Ресен и Радовиш по 8
-Берово 7
-Дојран 6
-Пробиштип, Богданци, Демир Хисар и Кратово по 4
-Македонски Брод 3
-Валандово 2
-Охрид, Демир Капија и Пехчево по 1

Досега во земјата се направени вкупно 695.267 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 147.995, бројката на оздравени пациенти е 124.828, на починати е 4.509, а бројот на активни случаи изнесува 18.658.