28 нови случаи на Ковид 19, починаа 5 пациенти

28 нови случаи на Ковид 19, починаа 5 пациенти

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје.

Во последните 24 часа се направени 2.619 тестирања, а регистрирани се 28 нови случаи на КОВИД-19 од:

Скопје – 16, Куманово – 9, Тетово – 2, Прилеп – 1.

Регистрирани се 23 оздравени пациент од:

Скопје – 15, Охрид и Струга – по 3, Куманово и Кочани – по 1.

Пријавени се вкупно 5 починати лица: 3 лица од Скопје (61г,75г и 79г) и по едно лице од Куманово (45г) и Струга (72).

Од пријавените, сите лица се починати во болнички услови.