Денес се регистрирани 617 нови случаи на Ковид 19 – пријавени се 32 починати лица

Денес се регистрирани 617 нови случаи на Ковид 19 – пријавени се 32 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје.

Во последните 24 часа се направени 4.621 тестирање, а регистрирани се 617 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 314, Куманово – 47, Струмица – 29, Штип – 26, Кавадарци и Кичево – по 19, Охрид – 18, Велес, Свети Николе и Радовиш – по 14, Ресен – 13, Гостивар и Кочани – по 12, Тетово и Битола – по 10, Прилеп и Струга – по 8, Крива Паланка – 6, Берово – 5, Пробиштип – 4, Кратово – 3, Гевгелија, Неготино, Делчево, Виница и Македонски Брод – по 2, Дебар и Демир Хисар – по 1.

Регистрирани сe 450 оздравени пациенти од: Скопје – 250, Куманово – 24, Гостивар и Прилеп – по 23, Тетово – 16, Велес – 15, Битола – 14, Кичево – 13, Струмица – 12, Свети Николе – 11, Штип – 10, Македонски Брод – 8, Кавадарци – 5, Неготино – 4, Кочани Кратово и Гевгелија – по 3, Ресен, Берово, Пробиштип и Богданци – по 2, Охрид, Радовиш, Крива Паланка, Дебар и Крушево – по 1.

Пријавени се 32 починати лица: 10 починати лица од Скопје (83г, 75г, 74г, 73г, 71г, 69г, 69г, 64г, 63г и 55г), 4 починати лица од Струмица (82г, 70г, 59г и 58г), 3 починати лица од Гостивар (74г, 64г и 53г), по две починати лица од Куманово (66г и 52г) и Тетово (81г и 78г), по едно починато лице од Прилеп (83г), Кичево (41г), Македонски Брод (40г), Кавадарци (71г), Гевгелија (68г), Пробиштип (63г), Богданци (49г), Охрид (80г), Дебар (61г), Струга (86г) и Валандово (81г).

Од пријавените 32 лица, 29 се починати во болнички услови, а 3 лица се починати во домашни услови.

Направени се 4.621 тестови преку: ИЈЗ-348, ЦЈЗ Скопје-86, ЦЈЗ Битола-84, ЦЈЗ Прилеп-46, ЦЈЗ Тетово–88, ЦЈЗ Куманово-63, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–155, Жан Митрев (Филип Втори)-112, Авицена-209, Биотек-394, Систина-77, лабораторија Лаор-259, Синлаб-64, Ремедика-25, Плодност–36, Генеа-10, Никоб лаб-488, ВФВ Медикал-97, Ели Медика-79, Ројал Медика –39, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.861.

Досега во земјата се направени вкупно 1.234.221 тестирање на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 184.893 бројката на оздравени пациенти е 165.527, на починати е 6.339, а бројот на активни случаи изнесува 13.027.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

 • Скопје 80036, Активни 5788
 • Куманово 10861, Активни 903
 • Тетово 10681, Активни 1082
 • Прилеп 8843, Активни 270
 • Гостивар 7897, Активни 614
 • Битола 6887, Активни 261
 • Велес 5965, Активни 251
 • Охрид 5741, Активни 617
 • Кавадарци 5667, Активни 191
 • Струмица 5527, Активни 506
 • Штип 5487, Активни 222
 • Кичево 3836, Активни 492
 • Струга 3736, Активни 647
 • Кочани 3093, Активни 118
 • Гевгелија 2336, Активни 65
 • Неготино 2282, Активни 37
 • Свети Николе 1800, Активни 114
 • Ресен 1486, Активни 113
 • Радовиш 1446, Активни 111
 • Дебар 1434, Активни 170
 • Крива Паланка 1333, Активни 55
 • Берово 1187, Активни 52
 • Делчево 1098, Активни 62
 • Виница 994, Активни 43
 • Пробиштип 883, Активни 46
 • Валандово 772, Активни 31
 • Богданци 540, Активни 20
 • Крушево 518, Активни 15
 • Кратово 512, Активни 55
 • Македонски Брод 456, Активни 29
 • Демир Хисар 420, Активни 12
 • Демир Капија 406, Активни 4
 • Пехчево 308, Активни 10
 • Македонска Каменица 286, Активни 17
 • Дојран 139, Активни 4