Регистрирани се 365 нови случаи на Ковид- 19, починале 23 заболени

Регистрирани се 365 нови случаи на Ковид- 19, починале 23 заболени

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 4.015 тестирања, а регистрирани се 365 нови случаи на КОВИД-19.

Во Скопје – 183, Охрид – 24, Штип – 20, Струмица – 19, Куманово – 15, Прилеп – 14, Тетово и Велес – по 13, Битола и Кавадарци – по 11, Свети Николе– 7, Кочани, Гевгелија и Ресен – по 5, Кичево – 4, Крива Паланка – 3, Гостивар, Струга, Радовиш и Пробиштип – по 2, Неготино, Делчево, Виница, Кратово и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани сe 551 оздравен пациент од: Скопје – 212, Тетово – 53, Куманово и Гостивар – по 46, Кичево – 38, Струга – 25, Охрид – 19, Битола – 13, Прилеп и Кавадарци – по 12,Струмица, Штип и Свети Николе – по 9, Кочани – 8, Велес, Ресен и Дебар – по 5, Крива Паланка, Виница, Пробиштип, Валандово и Кратово – по 3, Неготино, Берово, Македонски Брод и Пехчево – по 2, Гевгелија и Богданци – по 1.

Пријавени се 23 починати лица: 8 починати лица од Скопје (89г, 88г, 78г, 77г, 77г, 66г, 60г, и 60г), 3 починати лица од Велес (62г, 59г и 59г), по 2 починати лица од Куманово (75г, и 63г), и Кавадарци (72г, и 65г), по едно починато лице од Тетово (67г), Прилеп (75г), Битола (95г), Струмица (87г), Штип (45г), Струга (62г), Свети Николе (66г) и Радовиш (63г)

Од пријавените 23 лица, 20 се починати во болнички услови, а 3 лица се починати во домашни услови.

Направени се 4.015 тестови преку: ИЈЗ-188, ЦЈЗ Скопје-44, ЦЈЗ Битола-70, ЦЈЗ Прилеп-55, ЦЈЗ Тетово–54, ЦЈЗ Куманово-49, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–228, Жан Митрев (Филип Втори)-80, Авицена-172, Биотек-205, Систина-71, лабораторија Лаор-263, Синлаб-13, Ремедика-5, Плодност–54, Генеа-5, Никоб лаб-360, ВФВ Медикал-52, Ели Медика-57, Ројал Медика –17, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.973.

Досега во земјата се направени вкупно 1.252.094 тестирање на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 186.914 бројката на оздравени пациенти е 167.402, на починати е 6.460, а бројот на активни случаи изнесува 13.052.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

 • Скопје 81005, Активни 5833
 • Куманово 11019, Активни 914
 • Тетово 10746, Активни 1016
 • Прилеп 8906, Активни 284
 • Гостивар 7922, Активни 530
 • Битола 6938, Активни 249
 • Велес 6035, Активни 294
 • Охрид 5817, Активни 668
 • Кавадарци 5739, Активни 205
 • Струмица 5612, Активни 518
 • Штип 5562, Активни 256
 • Кичево 3875, Активни 445
 • Струга 3755, Активни 638
 • Кочани 3132, Активни 137
 • Гевгелија 2355, Активни 77
 • Неготино 2295, Активни 42
 • Свети Николе 1822, Активни 109
 • Ресен 1508, Активни 109
 • Радовиш 1477, Активни 119
 • Дебар 1442, Активни 144
 • Крива Паланка 1348, Активни 53
 • Берово 1193, Активни 48
 • Делчево 1108, Активни 68
 • Виница 1005, Активни 44
 • Пробиштип 895, Активни 44
 • Валандово 785, Активни 33
 • Богданци 543, Активни 20
 • Кратово 526, Активни 54
 • Крушево 518, Активни 15
 • Македонски Брод 461, Активни 32
 • Демир Хисар 423, Активни 14
 • Демир Капија 406, Активни 4
 • Пехчево 310, Активни 10
 • Македонска Каменица 292, Активни 22
 • Дојран 139, Активни 4