Регистрирани 130 нови случаи на Ковид-19, пријавени се 6 починати лица

Регистрирани 130 нови случаи на Ковид-19, пријавени се 6 починати лица

Направени се 1.843 тестирања, а регистрирани се 130 нови случаи на Ковид-19.

Скопје – 88, Кавдарци – 10, Велес – 7, Прилеп – 6, Охрид и Крива Паланка – по 4, Куманово и Битола – по 3, Гостивар и Кичево – по 2, Демир Хисар – 1.

Регистрирани сe 423 оздравени пациенти од: Скопје – 246, Куманово – 65, Струмица – 18, Штип – 11, Прилеп и Охрид – по 9, Тетово – 7, Кавадарци и Кратово – по 6, Велес, Крива Паланка, Кочани и Валандово – по 5, Битола, Струга и Гевгелија – по 4, Свети Николе и Пробиштип – по 3, Виница – 2, Гостивар, Неготино, Ресен, Делчево, Демир Хисар и Демир Капија – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 6 лица: 2 починати лица од Куманово (63г и 68г) и по едно починато лице од Скопје (77г), Тетово (85г), Крива Паланка (27г) и Струмица (80г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Направени се 1.843 тестови преку: ИЈЗ-52, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-10, ЦЈЗ Прилеп-52, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-11, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-97, Авицена-103, Биотек-100, Систина-49, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–27, Генеа-0, Никоб лаб-311, ВФВ Медикал-45, Ели Медика-15, Ројал Медика –0, Спектра-ММ-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 970.

Досега во земјата се направени вкупно 1.326.737 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.132 бројката на оздравени пациенти е 181.619, на починати е 6.855, а бројот на активни случаи изнесува 6.658.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

 • Скопје 85134, Активни 3391
 • Куманово 11714, Активни 548
 • Тетово 10880, Активни 179
 • Прилеп 9156, Активни 189
 • Гостивар 7971, Активни 57
 • Битола 7192, Активни 193
 • Велес 6416, Активни 291
 • Охрид 6037, Активни 224
 • Кавадарци 6033, Активни 153
 • Штип 5868, Активни 201
 • Струмица 5813, Активни 196
 • Кичево 4008, Активни 118
 • Струга 3809, Активни 62
 • Кочани 3343, Активни 121
 • Гевгелија 2457, Активни 62
 • Неготино 2328, Активни 21
 • Свети Николе 1938, Активни 91
 • Радовиш 1547, Активни 61
 • Ресен 1545, Активни 44
 • Крива Паланка 1504, Активни 122
 • Дебар 1451, Активни 22
 • Берово 1214, Активни 13
 • Делчево 1127, Активни 41
 • Виница 1056, Активни 45
 • Пробиштип 942, Активни 39
 • Валандово 830, Активни 16
 • Кратово 606, Активни 55
 • Богданци 561, Активни 18
 • Крушево 534, Активни 11
 • Македонски Брод 475, Активни 11
 • Демир Хисар 458, Активни 30
 • Демир Капија 411, Активни 3
 • Македонска Каменица 319, Активни 27
 • Пехчево 315, Активни 2
 • Дојран 140, Активни 1