Нови 693 заразени, 826 оздравени и двајца починати од КОВИД-19

Нови 693 заразени, 826 оздравени и двајца починати од КОВИД-19

Шестотини и деведест и три нови КОВИД-случаи од 1480 направени тестови се регистрирани во последните 24 часа. Оздравени се 826 пациенти и двајца починале, соопшти Министерството за здравство согласно податоците од Институтот за јавно здравје.

Од новите случаи, 255 се во Скопје, во Битола – 49, Куманово – 44, Кавадарци – 42, Охрид – 32, Прилеп, Велес и Струмица – по 27, Тетово и Штип – по 24, Гевгелија и Радовиш – по 20, Гостивар – 16, Кочани и Делчево – по 12, Неготино – 10, Кичево и Струга – по 8, Ресен – 7, Крива Паланка и Берово – по 5, Свети Николе и Валандово – по 4, Кратово – 3, Виница, Богданци и Демир Капија – по 2, Пробиштип и Крушево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (693), регистрирани се 170 реинфекции.

Регистрирани сe 826 оздравени пациенти од: Скопје – 431, Струмица – 56, Битола – 49, Куманово – 39, Прилеп – 30, Тетово – 28, Велес – 23, Кавадарци и Гевгелија – по 21, Штип – 20, Гостивар и Кичево – по 17, Неготино и Ресен – по 15, Радовиш – 14, Кочани – 6, Валандово – 5, Богданци – 4, Крива Паланка, Кратово и Демир Хисар – по 3, Свети Николе и Виница – по 2, Струга и Демир Капија – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 2 починати лица, од Скопје (77г) и Богданци (77г). Двете лица се починати во болнички услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се регистрирани починати лица.

Направени се 1.480 теста преку: ИЈЗ-199, ЦЈЗ Скопје-80, ЦЈЗ Битола-64, ЦЈЗ Прилеп-16, ЦЈЗ Тетово-35, ЦЈЗ Куманово-55, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–143, Жан Митрев (Филип Втори)-15, Авицена-26, Биотек-68, Систина-47, лабораторија Лаор-9, Синлаб-7, Ремедика-11, Плодност-5, Генеа-7, Никоб Лаб-41, ВФВ Медикал-3, Ели Медика Плус-6, Ројал Медика–4, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–3, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-8, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 623.

Досега во земјата се направени вкупно 2.131.728 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 333.360, бројот на оздравени пациенти е 319.717, на починати е 9.400, а бројот на активни случаи изнесува 4.243

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      157099, Активни   1645
Куманово    17739, Активни    195
Битола      17233, Активни    288
Прилеп      15075, Активни    188
Тетово      14220, Активни    200
Кавадарци   11660, Активни    207
Велес 10514, Активни    133
Гостивар    10102, Активни    156
Охрид 9830, Активни     217
Струмица    8582, Активни     105
Штип  8539, Активни     104
Кичево      5958, Активни     59
Кочани      5361, Активни     76
Струга      5060, Активни     109
Гевгелија   4685, Активни     67
Неготино    4002, Активни     73
Ресен 2949, Активни     37
Радовиш     2751, Активни     89
Свети Николе      2745, Активни     27
Крива Паланка     2563, Активни     25
Делчево     2043, Активни     28
Берово      1774, Активни     39
Дебар 1772, Активни     31
Валандово   1574, Активни     14
Виница      1437, Активни     19
Пробиштип   1290, Активни     2
Богданци    1064, Активни     12
Кратово     1064, Активни     27
Крушево     996, Активни      32
Демир Хисар 902, Активни      18
Македонски Брод   774, Активни  7
Демир Капија      616, Активни   8
Македонска Каменица     530, Активни 4
Пехчево     493, Активни      0
Дојран      364, Активни      2

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.