521 нови случаи на ковид-19 – пријавени 3 починати лица

521 нови случаи на ковид-19 – пријавени 3 починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа.

Направени се 1.231 тестови, а регистрирани се нови 521 случаи на КОВИД-19: Скопје – 201, Битола – 36, Куманово – 28, Охрид – 27, Кавдарци – 23, Велес – 19, Кочани – 17, Штип и Гевгелија – по 13, Прилеп, Тетово  и Струмица – по 12, Ресен – 11, Струга и Делчево – по 10, Неготино – 9, Гостивар – 8, Кичево и Радовиш – по 7, Крива Паланка, Берово и Кратово – по 6, Свети Николе и Виница – по 5, Дебар и Богданци – по 4, Валандово, Пробиштип, Демир Хисар и Пехчево – по 2, Македонски Брод и Демир Капија – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (521), регистрирани се 120 реинфекции.

Регистрирани сe 485 оздравени пациенти од: Скопје – 187, Битола – 35, Тетово – 31, Куманово – 27, Кавадарци – 22, Гостивар – 20, Кочани и Прилеп – по 18, Кичево – 17, Велес , Штип и Струмица – по 16, Ресен – 10, Берово – 9, Неготино – 8, Гевгелија – 7, Охрид – 6, Делчево – 4, Демир Хисар – 3, Крива Паланка , Кратово, Богданци и Пробиштип – по 2, Струга ,Радовиш, Виница, Пехчево, Македонски Брод , Демир Капија и Крушево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 2 починати лица, од Скопје (78г) и Струга(48г).  Двете лица се починати во болнички услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин е  регистрирано едно починато лице од Кичево (74г) ,починато во болнички услови.Лицето е пријавено за починато на 05.08.2022 година.

Направени се 1.231 теста преку: ИЈЗ-187, ЦЈЗ Скопје-82, ЦЈЗ Битола-62, ЦЈЗ Прилеп-17, ЦЈЗ Тетово-28, ЦЈЗ Куманово-40, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–134, Жан Митрев (Филип Втори)-19, Авицена-15, Биотек-27, Систина-28, лабораторија Лаор-6, Синлаб-2, Ремедика-4, Плодност-3, Генеа-16, Никоб Лаб-33, ВФВ Медикал-4, Ели Медика Плус-5, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-11, Рапид Лаб–9, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-8, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 488.

Досега во земјата се направени вкупно 2.139.217 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 336.560, бројот на оздравени пациенти е 323.536, на починати е 9.429, а бројот на активни случаи изнесува 3.595

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      158402, Активни   1462

Куманово    17887, Активни    151

Битола      17459, Активни    245

Прилеп      15201, Активни    143

Тетово      14323, Активни    109

Кавадарци   11799, Активни    139

Велес 10625, Активни    117

Гостивар    10186, Активни    89

Охрид 10007, Активни    254

Струмица    8666, Активни     88

Штип  8624, Активни     85

Кичево      6005, Активни     51

Кочани      5423, Активни     67

Струга      5117, Активни     87

Гевгелија   4748, Активни     62

Неготино    4070, Активни     74

Ресен 2980, Активни     29

Радовиш     2788, Активни     60

Свети Николе      2759, Активни     16

Крива Паланка     2589, Активни     26

Делчево     2097, Активни     59

Берово      1797, Активни     27

Дебар 1789, Активни     24

Валандово   1583, Активни     9

Виница      1456, Активни     25

Пробиштип   1295, Активни     4

Богданци    1079, Активни     17

Кратово     1083, Активни     21

Крушево     1008, Активни     21

Демир Хисар 909, Активни      9

Македонски Брод   783, Активни      8

Демир Капија      622, Активни      7

Македонска Каменица     533, Активни      4

Пехчево     503, Активни      6

Дојран      365, Активни      0

 

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.