Гостивар: Ученици селектираат отпад со „паметни“ канти

Учениците во Средното економско општинско училиште во Гостивар со помош на „паметни“ канти ќе го селектираат отпадот и ќе добиваат награди. Во училиштетото се поставени шест канти во кои може да селектираат хартија, пластични шишиња и лименки.

Светското Првенство на Знаење (WSC) и оваа година локалната рунда се одржува во ПСУ Јахја Кемал

Основана во 2007 година, натпреварот поврзува над 20.000 студенти од 50 земји ширум светот. Целта е да ги инспирира младите луѓе на љубовта кон учењето, постигнување на нови особини и чувства дека се државјани на овој свет.

'Јахја Кемал' стана тестинг-центар за дигитални вештини

„Јахја Кемал колеџ“ од денеска официјално стана тестинг-центар за дигитални вештини во соработката со Certiadria, официјален партнер на американската компанија „Certiport“, застапник на правата за сертификација на Microsoft, Adobe и Autodesk, како и други светски брендови.

Можност повеќе за сите оние кои во иднина сакаат да студираат во најелитните универзитети во светот

ПСУ Јахја Кемал објавува конкурс за доделување на стипендии за средното образование. Приемниот испит ќе се одржува на 14-04-2019 во недела во 11.00 часот во повеќе градови ( Скопје, Тетово, Струга......).

УНИЦЕФ: Речиси 41.000 деца не посетуваат предучилишно образование

Во Северна Македонија каде што речиси 41.000 деца, околу 61 отсто од децата на предучилишна возраст (од 3 до 6 години), не посетуваат предучилишно образование, Владата се посвети на реформи за подобрување на пристапот и квалитетот на предучилишното образование.

Студентите по медицина од Тетово на пракса во болниците во Скопје

Студентите по медицина на Универзитетот во Тетово ќе можат дел од едукацијата да ја поминат во Градската општа болница „8-ми Септември“ во Скопје согласно заложбите на институциите да се отворат здравствените установи за кадарот без оглед каде студираат, најавија денеска...

Ученици од „Јахја Кемал“ освоија 13 медали на Албанскиот саем за наука и инженерство

Ученици од „Јахја Кемал“ и годинава ја претставија Македонија на Албанскиот саем за наука и инженерство (Albanian Science and Engineering Fair) што се одржува во Тирана. Оттаму се вратија со 4 златни, 5 сребрени и 4 бронзени медали.

Please publish modules in offcanvas position.