Бајден до Заев: Успехот на Северна Македонија е успех и за цела Европа, и тоа е добро за сите

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев прими писмо од поранешниот потпретседател на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден во кое истакнува дека му претставувало чест што се сретнал со премиерот Заев на Конференцијата за безбедност во Минхен и за разговорот низ кој размениле мислења за актуелните политички прашања.

Заев: Се бара можно решение со Беса, идентитетот не е загрозен

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека се уште се во разговори со БЕСА на Биљал Касами за изнаоѓање техничка формулација во однос на државјанството со цел обезбедување на потребните 80 пратеници за донесување на уставните амандмани.

Ципрас: Во текот на јануари Договорот од Преспа во грчкиот Парламент

Процесите за ратификација на Договорот од Преспа во Грција, ќе почнат веднаш откако кај нас ќе завршат уставните измени и резултатот ќе биде соопштен од официјално Скопје до официјална Атина, додека пак протоколот за НАТО, од технички причини ќе се ратификува подоцна. Грчкиот премиер Алексис Ципрас во синоќешното интервју за грчката телевизија Open, детално ги опиша следните чекори што ќе ги преземе неговата Влада за договорот со Македонија да стапи во сила, јави дописничката на МИА од Атина.

Димитров: Условен напредок во преговорите, а потешките прашања допрва ќе се премеруваат

„Има условен напредок во преговорите, бидејќи како одиме напред доаѓаме до потешките прашања. И од нашата страна и од нивната страна имаме доста за размислување, и за мерење. Работевме по логиката што е тоа што е најважно за едната страна и за другата страна и дали можеме во компромисот кон кој се движиме да ги покриеме двете работи. Меѓутоа не зачудува што колку отворено и поконкретно чекориме кон решение така и тешкотиите излегуваат се повеќе на виделина“, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров по денешната седумчасовна средба со својот грчки колега Никос Коѕијас и медијаторот на ОН, Метју Нимиц, во Виена.

Димитров против слеано име, Коѕијас бара промена на Уставот

Слеано име на македонски јазик и без превод, не е најдобриот правец во разговорите, изјави министерот за надворешни работи Никола Димитров заедничката прес-конференција со неговиот грчки колега Никос Коѕијас, образложувајќи зошто ваквото решение не е прифатливо за македонската страна.

Заев: Интеграцијата во НАТО не е во спротивност со унапредувањето на соработката со Русија

Интеграцијата на Република во Македонија во НАТО е наша стратешка определба и не е во спротивност со унапредување на соработката со Руската Федерација, зијави премиерот Зоран Заев.

Please publish modules in offcanvas position.