Уставните измени се обврска, процесот не завршува на 31 декември, вели Ковачевски

Уставните измени се обврска, процесот не завршува на 31 декември, вели Ковачевски

Седницата за уставните амандмани е отворена, дневниот ред е изгласан и се отвори дискусија во која што сите граѓани се уверија дека немаше ниту една забелешка во однос на поднесените амандмани. Процесот по 31 декември не се затвора. Тој ќе...

Ковачевски: Сите во ОБСЕ имаме потреба од мир, стабилност, доверба, историјата ќе не суди по нашите дела

Овој настан е кулминација на нашето претседавање со ОБСЕ, кое и во редовни околности не е лесен ангажман. Но кога во декември 2020 година со консензус ни беше доделена честа да управуваме со најголемата регионална и безбедносна организација, тешко кој...

Петровска: Северна Македонија направи скок од земја корисник на помош во земја која преку учеството во регионалните мисии дава помош на други земји

Петровска: Северна Македонија направи скок од земја корисник на помош во земја која преку учеството во регионалните мисии дава помош на други земји

Република Северна Македонија освен што е дел од колективниот систем на безбедност, во регионот сме присутни и преку учество во мисиите, на Косово преку мисијата на НАТО Алијансата КФОР, а во БиХ - мисијата на Европската Унија, и веќе подолг временски...

Пендаровски: Јасно е дека на декемврискиот Самит нема да има позитивна одлука за нас

Пендаровски: Јасно е дека на декемврискиот Самит нема да има позитивна одлука за нас

Исходот од декемврискиот Самит е јасен каков ќе биде, со оглед дека предусловот го имаме во европската преговарачка рамка, не можеме да го исполниме, тоа е очигледно. Во меѓувреме, за жал, поради тврдиот став на опозицијата, ништо не се промени...

Ковачевски – О’Брајан: Северна Македонија постигна многу, важно е да продолжи на патот кон членство во ЕУ

Ковачевски – О’Брајан: Северна Македонија постигна многу, важно е да продолжи на патот кон членство во ЕУ

Северна Македонија постигна многу, важно е да продолжи на патот кон членство во Европската Унија, констатирале на денешната средба во Париз премиерот Димитар Ковачевски и помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Џејмс О’Брајан.

Маричиќ – Фабрици: Италија и Северна Македонија делат заедничка визија за стабилност, безбедност и раст на регионот

Маричиќ – Фабрици: Италија и Северна Македонија делат заедничка визија за стабилност, безбедност и раст на регионот

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ одржа средба со Сем Фабрици, специјалниот претставник на комисијата за промоција на Expo 2030 во Рим, дипломатот од италијанското Министерство за надворешни работи и амбасадорот на Република Италија во Северна Македонија, Андреа Силвестри.

Ковачевски -  Вадефул: Реафирмирана поддршката од Германија за евроинтеграциите на Северна Македонија

Ковачевски - Вадефул: Реафирмирана поддршката од Германија за евроинтеграциите на Северна Македонија

Германија ја реафирмира поддршката за европерспективите и се очекува следниот клучен потег од Северна Македонија, било нагласено на средбата меѓу премиерот Димитар Ковачевски и заменик-претседател на пратеничката група на ЦДУ/ЦСУ во Бундестагот одговорен за прашања од доменот на надворешните работи...

Конференција за Меѓупарламентарен дијалог: Ентузијазмот за пристапување во ЕУ опаѓа во цел Западен Балкан

Конференција за Меѓупарламентарен дијалог: Ентузијазмот за пристапување во ЕУ опаѓа во цел Западен Балкан

Ентузијазмот за пристапување во ЕУ опаѓа во цел Западен Балкан. Дел од одговорноста за тоа е во самите земји од Западен Балкан, но одговорноста за тоа е и во Брисел, којшто сега се фокусира на други прашања во денешниот геополитички...

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.