ПМФЛ: Работнички ја прекина серијата без победа

ПМФЛ: Работнички ја прекина серијата без победа

Фудбалерите на Работнички попладнево ја забележаа првата победа по пауза од четири натпревари совладувајќи го Борец во Велес во рамки на 12. коло во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ).

Олимпискиот оган од Атина замина за Пекинг за Зимските олимписки игри

Олимпискиот оган од Атина замина за Пекинг за Зимските олимписки игри

Олимпискиот оган е подготвен да го започне патувањето од Атина за Кина за да стигне на Олимпискиот стадион во Пекинг за свеченото отворање на 24-те зимски олимписки игри. Уникатниот оган ќе ја пренесе пораката на мир и пријателство, рече претседателот...

Спринтерот поради кој Болт го загуби деветтото олимписко злато, повторно падна на допинг

Спринтерот поради кој Болт го загуби деветтото олимписко злато, повторно падна на допинг

Спринтерот од Јамајка, Неста Картер, по вторпат во кариерата беше позитивен на допинг и може да биде суспендиран доживотно.

Златен медал за каратистот Недев на Европското првенство во Полска

Златен медал за каратистот Недев на Европското првенство во Полска

Најдобриот македонски каратист Дејан Недев го освои златниот медал во кати на Европското првенство во карате во сениорска конкуренција, чиј домаќин беше полскиот град Катовице.

Македонските фудбалерки до 17 години со триумф над Молдавија ги завршија квалификациите за Елитната фаза

Македонските фудбалерки до 17 години со триумф над Молдавија ги завршија квалификациите за Елитната фаза

Македонската репрезентација составена од фудбалерки до 17 години забележа убедлива победа со 4:0 над Молдавија во последното коло од квалификацискиот турнир во Естонија.

ПМФЛ: Шкупи ја продолжи победничката серија

ПМФЛ: Шкупи ја продолжи победничката серија

Екипата на Шкупи ја забележа четвртата победа во низа, откако попладнево триумфираше на домашен терен над скопскиот ривал Работнички со 2:0 (1:0) и се врати на лидерското место во Првата македонската фудбалска лига (ПМФЛ).

Eвгениј Поп Ацев и Јана Костадинова први на „Велешкиот пливачки маратон 2021“

Eвгениј Поп Ацев и Јана Костадинова први на „Велешкиот пливачки маратон 2021“

На денешниот Велешки пливачки маратон 2021 кој се одржа на патека на езерото „Младост“ првото место на маратонот од 5 километри во машка конкуренција го освои трикратниот светски првак во пливање, Евгениј Поп Ацев, кој пливаше со време 1,02.39. Веднаш...

ФФМ ги презакажа за в недела фудбалските натпревари

ФФМ ги презакажа за в недела фудбалските натпревари

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) одлучи редовното трето коло во рамки на Втората македонска фудбалска лига да го презакаже од сабота за в недела по тридневната жалост што Владата денеска ја прогласи поради трагедијата во Тетово во која во пожар...

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија