Ѓоковиќ се врати на првото место на АТП ранг-листата

Ѓоковиќ се врати на првото место на АТП ранг-листата

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се врати на првото место на АТП ранг-листата објавена денеска. По освојувањето на Австралија опен, 35-годишниот Ѓоковиќ со 7070 поени изби пред Шпанецот Карлос Алкараз (6730).

Ѓоковиќ по десетти пат го освои трофејот на Австралија опен

Ѓоковиќ по десетти пат го освои трофејот на Австралија опен

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ денес во финалето на Австралија опен го победи Гркот Стефанос Циципас со 3:0, по сетови 6:4, 7:6 и 7:6.

Женско финале на Австралија Опен: Белорусинка стана нов шампион на Мелбурн!

Женско финале на Австралија Опен: Белорусинка стана нов шампион на Мелбурн!

Какво финале на женскиот дел на Австралија Опен! Големо уживање и тенис кој ќе се памети на публиката и приредија две мајсторски тенисерки, Елена Рибакина и Арина Сабаленка, а трофејот дома ќе го однесе Белорусинката која беше подобра во три...

Избрани најдобрите спортисти во Пробиштип

Избрани најдобрите спортисти во Пробиштип

Во Пробиштип се одржа четвртата по ред манифестација „Избираме спортист на годината“. Градоначалникот на Општина Пробиштип, Драган Анастасов информираше дека во присуство на голем број спортисти и спортски работници, со титулата спортист на годината се закитија две спортистки, едната каратистка,

Енцо нема да форсира преселба во Челзи, Бенфика му ветува на играчот два милиона евра за верност

Енцо нема да форсира преселба во Челзи, Бенфика му ветува на играчот два милиона евра за верност

Челзи ќе направи уште еден обид да го ангажира Енцо Фернандез. Според „Рекорд“, играчот од средниот ред нема да изнуди потег и ќе се фокусира на Бенфика бидејќи сфаќа дека има мали шанси за трансфер во Челзи.

Лилард со 60 поени го предводеше Портланд до победа над Јута

Лилард со 60 поени го предводеше Портланд до победа над Јута

Екипата на Портланд утринава ја совлада Јута на домашен терен во натпреварот од регуларниот дел НБА лигата со 134:124.

Леброн е првиот играч во историјата на НБА кој постигнал 40 поени против сите тимови во лигата

Леброн е првиот играч во историјата на НБА кој постигнал 40 поени против сите тимови во лигата

Првата ѕвезда на Лос Анџелес лејкерс, Леброн Џејмс постигна 46 поени рано утрово во градското дерби со Клиперс.

Шифрин постави рекорд по победи во Светскиот куп во алпско скијање за жени

Шифрин постави рекорд по победи во Светскиот куп во алпско скијање за жени

Американската алпска скијачка Микаела Шифрин го постави новиот рекордот за победи во Светскиот куп. Таа денеска победи во велеслалом во Кронплац, Италија. Оваа победа и беше 83-та во кариерата.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.