Гвардиола го освои 25. трофеј и се изедначи со Мурињо

Гвардиола го освои 25. трофеј и се изедначи со Мурињо

 Манчестер Сити го победи Челзи во финалето од Лига купот на Англија со 4:3 на пенали. За тренерот на „граѓаните“ Жозеп Гвардиола ова беше 25. трофеј во неговата кариера.

Шпанецот има четири трофеи со Манчестер сити, седум со баерн Минхен, и 14 со Барселона.

Според бројот на освоените трофеи, Шпанецот се изедначи до португалскиот фудбалски стручњак Жозе Мурињо.

Од активните тренери третото место на листата со најмногу трофеи го зазема предводникот на Наполи, карло Анчелоти кој има вкупно 20.

Please publish modules in offcanvas position.