Познати полуфиналистите во Лига Европа

Познати полуфиналистите во Лига Европа

Во второто по квалитет континентално фудбалско натпреварување Лига Европа, познати се четирите екипи кои изборија учество во полуфиналната фаза. За трофејот останаа да се борат: Арсенал и Челзи од Англија, Валенсија од Шпанија и Ајнтрахт Франкфурт од Германија.

Резултати на реваншите од четвртфиналето одиграни синоќа:

Челзи – Славија Прага 4:3 (1:0 прв натпревар)
Ајнтрахт Франкфурт – Бенфика 2:0 (2:4)
Наполи – Арсенал 0:1 (0:2)
Валенсија – Виљареал 2:0 (3:1).

Во полуфиналето ќе играат:

Ајнтрахт – Челзи и
Арсенал – Валенсија. зс/

Please publish modules in offcanvas position.