Ливерпул и Порто во нокаут фазата во Лигата на шампиони

Ливерпул и Порто вечерва ја минаа групната фаза во Лигата на шампиони, приклучувајќи им се во нокаут фазата на Баерн Минхен, Манчестер сити, Челси, Севиља, Барселона и Јувентус.

Важен триумф во претпоследното коло од натпреварите по групи забележа Интер, додека Атлетик Мадрид во финишот испушти шанса вечерва да го завери пласманот во нокаут фазата.

Група А:

  • Локомотив Москва – Салцбург 1:3
  • Атлетико Мадрид – Баерн Минхен 1:1

Група Б:

  • Шахтјор – Реал Мадрид 2:0
  • Борусија Менхенгладбах – Интер 2:3

Група Ц:

  • Порто – Манчестер сити 0:0
  • Олимпик Марсеј – Олимпијакос 2:1

Група Д:

  • Аталанта – Митјиланд 1:1
  • Ливерпул – Ајакс 1:0.