Лига на шампиони: Фенербахче го победи Монако

Лига на шампиони: Фенербахче го победи Монако

Дерби натпреварот од третото квалификациско коло за Лигата на шампиони одигран во Истанбул меѓу Фенербахче и Монако заврши со минимална победа на турската екипа со 2:1.

Емануел Еменике беше стрелец на двата гола за Фенербахче (39 и 61-минута), дедека погодокот за францускиот тим го постигна Радамел Фалкао (43).

На останатите среби беа постигнати следниве резултати:

 • Локомотив Астана - Селтик Глазгов 1:1
 • Розенборг - АПОЕЛ Никозија 2:1
 • Астра Џурџу – Копенхаген 1:1
 • Тренчин - Легија Варшава 0:1
 • Олимпијакос - Хапоел Бир Шева 0:0

На деветте натпревари кои беа одиграни (во вторникот) беа постигнати овие резултати:

 • БАТЕ Борисов – Дандолк 1:0
 • Лудогорец - Црвена Ѕвезда 2:2
 • Партизани Тирана – Салзбург 0:1
 • Спарта Прага – Стеауа Букурешт 1:1
 • Викторија Плзен – Карабаг 0:0
 • Ростов – Андерлехт 2:2
 • Динамо Загреб - Динамо Тбилиси 2:0
 • Шахтјор Донецк - Јанг Бојс Берн 2:0
 • Ајакс - ПAOK Солун 1:1