Вардар испадна од Првата лига

Вардар испадна од Првата лига

Најтрофејниот македонски фудбалски клуб Вардар ги загуби и теоретските шанси за опстанок во Првата лига, откако попладнево загуби на гостувањето кај Струга во претпоследното коло од сезоната 2020/21.

Во струмичкото дерби бодовите ги освои тимот на Академија Пандев, додека во Ѓорче Петров, Македонија ЃП загуби важен меч кој може да ги чини пласман во евро-куповите.

Резултати на натпреварите од 32. коло во ПМФЛ играни попладнево:

 • Беласица – Академија Пандев 0:2
 • Борец – Ренова 2:0
 • Македонија ЃП – Шкендија 3:4
 • Работнички – Силекс 3:1
 • Шкупи – Пелистер 0:0
 • Струга Трим Лум – Вардар 1:0.

ТАБЕЛА:

 • Шкендија 74 бода,
 • Шкупи 58,
 • Струга Трим Лум 54,
 • Македонија ЃП 52,
 • Работнички 47,
 • Пелистер 42,
 • Борец 40,
 • Академија Пандев 38,
 • Силекс 36,
 • Ренова 35,
 • Вардар 31,
 • Беласица 17.