Филаделфија заинтересирана за ветеранот Рондо

Филаделфија заинтересирана за ветеранот Рондо

Филаделфија покажува интерес за кошаркарот на Мемфис, Раџон Рондо и ја следи ситуацијата со евентуално откупување на договорот на ветеранот.

Сегашниот договор на Рондо истекува следното лето и ќе заработи 7,5 милиони долари за една година.

Рондо претходно ја освои НБА-лигата со Бостон под водство на сегашниот тренер на 76-те, Док Риверс.

За потсетување, претходно имаше информации дека Мемфис има намера да се раздели со Рондо пред почетокот на сезоната 2021/22. Раџон се приклучи на Гризлис ова лето по трејдот на Ерик Бледсо во Лос Анџелес клиперс.

Рондо играше за Клиперс од оваа пролет, приклучувајќи се на калифорнискиот клуб од Атланта во замена за дефанзивецот Лу Вилијамс. Клубот со седиште во Лос Анџелес сметаше на помошта на двократниот шампион во НБА во плејофот. Во 13 натпревари од плејофот во 2021 година, кошаркарот имаше просек од 4,2 поени, 2,6 скокови и 3,8 асистенции.