Катар ќе го отвори шестиот стадион изграден за Светското првенство 2022 година

Катар ќе го отвори шестиот стадион изграден за Светското првенство 2022 година

Катар следниот месец ќе го отвори шестиот стадион, изграден за Светското фудбалско првенство во 2022 година. Ова го објави прес-службата на Организацискиот комитет на Мундијалот 2022. Свеченото отворање на арената „Ал-Тумама“ ќе се одржи на 22 октомври.

Стадионот може да прими 40.000 гледачи и ќе биде домаќин на натпреварите од групната фаза на Светското првенство, како и плејофот, вклучувајќи ги и четвртфиналните натпревари.

Дизајнот на арената наликува на традиционална арапска глава. Неговиот архитект е Ибрахим М. Џајда.

Светското првенство во фудбал ќе се одржи во Катар од 21 ноември до 18 декември 2022 година.