Спринтерот поради кој Болт го загуби деветтото олимписко злато, повторно падна на допинг

Спринтерот поради кој Болт го загуби деветтото олимписко злато, повторно падна на допинг

Спринтерот од Јамајка, Неста Картер, по вторпат во кариерата беше позитивен на допинг и може да биде суспендиран доживотно.

Во јуни 2016 година, по повторно проверување на анализите од Олимпијадата во 2008 година, во примерокот на овој спортист беше пронајдена забранетата супстанција метилхексанамин. Како резултат на тоа, Меѓународниот олимписки комитет ја суспендира победата на репрезентацијата на Јамајка во штафетата 4х100 метри.

Ако не беше овој инцидент, големиот Јусеин Болт сега ќе имаше не осум, туку девет олимписки злата. Во исто време, Неста го задржа златото од олимписката штафетна трка во 2012 година.

Картер веќе издржа една суспензија, а во август оваа година, 35-годишниот спринтер објави дека се пензионира, наводно поради болест која бара постојана употреба на забранета дрога. Меѓутоа, сега излезе дека овој лек (чие име сè уште не е наведено) е пронајден на допинг тестот на спортистот оваа пролет, и сега тој ќе биде казнет.

Личниот рекорд на Неста во трката на 100 метри е 9,78 секунди, што е деветти резултат во историјата и четврти резултат меѓу сите спринтери во Јамајка.