Прогласена идеалната петорка на Евробаскет

Прогласена идеалната петорка на Евробаскет

ФИБА ја прогласи идеалната петорка на Евробаскет 2022 година.

Во „Ол-стар“ тимот на турнирот се најдоа: Јанис Адетокунбо (Грција), Руди Гобер (Франција), Денис Шредер (Германија), Лоренцо Браун (Шпанија) и Вили Хернангомес (Шпанија).

За најкорисен играч (МВП) на 41. Европско првенство е прогласен Хернангомез (Шпанија).

MK_dcfb3.jpg