Српските одбојкарки по втор пат најдобри на светот

Српските одбојкарки по втор пат најдобри на светот

Женската одбојкарска репрезентација на Србија ја освои титулата светски шампион, откако синоќа во Апелдрон, ја победија селекцијата на Бразил со убедливи 3:0, по сетови 26:24, 25:22 и 25:17.

За Србија ова е втор трофеј на Мундијалите, додека Бразил остана без титулата и по четвртото свое финале.

Светското првенство за одбојкарки се играше од од 23 септември до 15 октомври во Полска и Холандија со учество на 24 репрезентации.

Во мечот за третото место, Италија исто така во три сета ја совлада селекцијата на САД (25:20, 25:15 и 27:25).

 

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.