Фенербахче командува во Евролигата, победа за Ефес против Барселона

Фенербахче командува во Евролигата, победа за Ефес против Барселона

Турскиот Фенербахче продолжува да биде на врвот на Евролигатаа, победувајќи и оваа недела.

Турците победија со 107-77 против грчкиот Панатинаикос и се единствената екипа со 7 победи досега. Изненадувања во групата на екипите кои се пас грчката екипа се Олимпијакос и Монако, кои се со по 6 победи. Грците победија со 82-71 во домот на Баерн Минхен, додека Монако со 79-74 славеше против шпанците од Басконија Гастеиз.

Доста интересен беше дуелот помеѓу Анадолу Ефес и Барселона, кој го добија турците со 96-86. Бранителот на титулата беше супериорен и ја заслужи победата. Победи Реал Мадрид, кој се искачува во рангирањето, додека губи Армани Милано, кој застана на 71-62 во Литванија против Жалгирис.

  • Евролига – 8 коло
  • Анадолу Ефес – Барселона, 96-86
  • Црвена Звезда – Вилурбан, 71-67
  • Виртус Болоња – Валенсија 89-59
  • Баерн Минхен – Олимпијакос, 71-82
  • Реал Мадрид – Алба Берлин, 90-72
  • Фенербахче – Панатинаикос, 107-77
  • Жалгирис Каунас – Армани Милано, 71-62
  • Монако – Басконија Гастеиз, 79-74
  • Партизан Белград – Макаби Тел Авив, 96-88

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.