Ла Лига поднесе жалба до УЕФА барајќи да се применат санкции кон Јувентус

Ла Лига поднесе жалба до УЕФА барајќи да се применат санкции кон Јувентус

Ла Лига поднела жалба до Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) со која бара да се применат санкции кон Јувентус, објави веб-страницата на шпанската организација.

Во соопштението на шпанската лига се вели дека италијанскиот клуб ги прекршил правилата за финансиски ферплеј, кои ги истражуваше италијанската финансиска полиција. Поточно, Јувентус беше обвинет дека сумите за трансфери се над нивната реална вредност, потценувањето на трошоците за вработените и криењето на вистинскиот платен список на играчите.

Лигата истакна дека одборот на директори на Јувентус препознал сериозни прекршувања на финансиското известување, кои имале за цел да ги доведат во заблуда властите на УЕФА за финансиски ферплеј.

На 28 ноември, Јувентус објави дека одборот на директори на клубот, вклучувајќи го претседателот Андреа Ањели и потпретседателот Павел Недвед, поднеле оставки. Оваа одлука, според пишувањата на медиумите, е поврзана со истрагата на обвинителството за фактите за пријавување на прекршоци и проблемите со одобрувањето на буџетот.

Јувентус моментално е трет во Серија А со 31 бод по 15 натпревари. Торинскиот клуб заостанува 10 бода зад водечкиот Наполи.

 

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.