Женско финале на Австралија Опен: Белорусинка стана нов шампион на Мелбурн!

Женско финале на Австралија Опен: Белорусинка стана нов шампион на Мелбурн!

Какво финале на женскиот дел на Австралија Опен! Големо уживање и тенис кој ќе се памети на публиката и приредија две мајсторски тенисерки, Елена Рибакина и Арина Сабаленка, а трофејот дома ќе го однесе Белорусинката која беше подобра во три сета – 2:1 (4:6, 6 :3, 6:4).

Ова беше едно од најдобрите женски финалиња на Австралија опен во 21 век, ако ја погледнеме играта. На моменти се чинеше како да ја гледаме првата и втората тенисерка во светот, а не 25-та каде што е позиционирана Казахстанката или 5-та каде што моментално е рангирана Белорусинката.

Одлични сервиси, ритери, драма, сето тоа и овозможи целосно задоволство на публиката во Мелбурн. Беше тензично до самиот крај и не можеше да се предвиди кој ќе го крене највредниот трофеј на Австралија опен во женска конкуренција.

Сепак, работите почнаа да се подобруваат за победничката на Вимблдон, Елена Рибакина, која на брејк стигна веќе во третиот гем од првиот сет и успеа да го спаси до самиот крај кога Белорусинката успеа да одговори. Таа молчеше малку по малку, а потоа во осмиот гем ја искористи втората брејк точка со која целосно се врати во овој дел од играта.

Сепак, веднаш потоа дозволила огромен пад. Рибакина повторно имаше 15:40, две брејк топки и ја искористи втората. После тоа, таа го освои својот сервис со нула.

Вториот сет започна со многу брејк топки на двете страни. Веќе во првиот гем Рибакина можеше да добие голем брејк, но после тоа одговори Сабаленка. Во четвртиот гем таа го постигна, интересно, единствениот брејк во овој дел, што и овозможи да „брза“ кон нерешениот резултат. Таа потоа имаше две сет-поени на сервис на Казахстанката при крајот на сетот и можеше да ја заврши работата порано, но ако не го направи тогаш, таа го направи својот гејм подоцна.

Инаку, забележан е само еден брејк, а во вториот сет имаше вкупно 10 брејк топки на двете страни, што доволно говори за неизвесноста што „течеше“ од овој меч.

Третиот сет беше тензичен до самиот крај. Клучната предност Арина ја направи во седмиот гем. Таа имаше шанса за брејк два гема порано, но бидејќи не успеа да ја скрши незгодната Рибакина, во тој момент немаше спас за Казахстанката. Белорусинката потоа успеа да ја приведе топката до крајот, иако имаше драма, за големиот трофеј, еден од најголемите во нејзината кариера.

Таа претходно го имаше својот најголем успех на Грен слем турнирите на УС Опен и Вимблдон, каде стигна до полуфиналето.

 

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.