Лутон ќе игра на стадион со најмал капацитет во историјата на Премиер лигата

Лутон ќе игра на стадион со најмал капацитет во историјата на Премиер лигата

Натпреварите кои новиот англиски прволигаш Лутон ќе ги игра на домашен терен во новата сезона ќе донесат најмала посетеност во историјата на Премиер лигата поради капацитетот на стадионот.

Лутон вчера го совлада Ковентри во финалето од плејофот и по пауза од 31 година се врати во англиската елита, а за првпат во клупската историја ќе игра во Премиер лигата.

Клубот од гратчето Лутон, околу 50 километри северозападно од Лондон, своите натпревари ги игра на стадионот „Кенилворт Роуд“, кој прв пат е отворен во 1905 година и со капацитет од околу 10.000 седишта ќе биде најмалиот на кој ќе се играат натпревари во историјата на Премиер лигата.

Лутон објави дека во текот на летниот период ќе инвестира околу десет милиони фунти во реновирање на стадионот за да ги исполни стандардите на Премиер лигата.

 

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.