Зеленски воведе санкции за 185 компании и поединци кои ја поддржуваат Москва

Зеленски воведе санкции за 185 компании и поединци кои ја поддржуваат Москва

Украинскиот претседател Володимир Зеленски воведе санкции за 185 компании и поединци кои ја поддржуваат руската војна, која трае веќе 12 месеци.

Сунак го разреши претседателот на конзервативците поради непочитување на министерскиот кодекс

Сунак го разреши претседателот на конзервативците поради непочитување на министерскиот кодекс

Британскиот премиер Риши Сунак денеска го отпушти претседателот на неговата владејачка Конзервативна партија поради, како што вели тој, сериозно кршење на министерскиот кодекс.

Поранешниот генерал Павел е избран за нов претседал на Чешка

Поранешниот генерал Павел е избран за нов претседал на Чешка

Новиот претседател на Чешка, пензионираниот генерал Петр Павел (61), вчера упати апел до Чесите да не се чувствуваат поразени доколку не гласале за него, бидејќи има намера да разговара со сите кои имаат идеи и решенија, и дека победиле демократските...

Три лица загинаа во поплавите во Нов Зеланд, во Окленд прогласена вонредна состојба

Три лица загинаа во поплавите во Нов Зеланд, во Окленд прогласена вонредна состојба

Властите на Нов Зеланд денеска соопштија дека три лица загинале, а најмалку едно се води како исчезнато во поплавите предизвикани од рекордните количини врнежи во Окленд, најголемиот град во земјата.

Се урнаа два авиона на индиските воздухопловни сили, еден пилот загина

Се урнаа два авиона на индиските воздухопловни сили, еден пилот загина

Два авиона на индиското воено воздухопловство се урнаа денеска, при што загина еден пилот, објави Военото воздухопловство.

Кремљ: Бајден го има клучот за завршување на војната во Украина

Кремљ: Бајден го има клучот за завршување на војната во Украина

Кремљ вчера соопшти дека американскиот претседател Џо Бајден го има клучот за завршување на конфликтот во Украина, со насочување кон Киев, но Вашингтон досега не сакаше да го искористи.

ЕУ ги продолжи економските санкции кон Русија

ЕУ ги продолжи економските санкции кон Русија

Советот на ЕУ одлучи да ги продолжи за шест месеци, до 31 јули 2023 година, санкциите насочени кон одредени сектори на руската економија.

Јапонија: Затворени стотици училишта по упатени закани за поставени бомби

Јапонија: Затворени стотици училишта по упатени закани за поставени бомби

Јапонската полиција трага по лице кое испратило дојави за бомби и смртни закани до стотици училишта, што доведе до нивно затворање, пишува Би-Би-Си.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.