Највисокиот суд на ЕУ против унгарските закони што го погодија универзитетот на Сорос

Највисокиот суд на ЕУ против унгарските закони што го погодија универзитетот на Сорос

Европскиот суд на правдата (ЕЦЈ) пресуди дека унгарските законски измени што принудија преселување на Универзитетот на Централна Европа на Џорџ Сорос надвор од земјата, ги кршат законите на ЕУ.

Првата телевизиска дебата меѓу кандидатите за претседател на САД заврши хаотично

Првата телевизиска дебата меѓу кандидатите за претседател на САД заврши хаотично

Американската јавност е разочарана по првата дебата меѓу двајцата кандидати за претседател на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп и Џо Бајден. 74-годишниот претседател и неговиот 77-годишен демократски ривал го искористија дуелот за лични напади, на висок тон, а неколкупати требаше...

Трамп го ограничи приемот на бегалци во САД на рекордно ниско ниво

Трамп го ограничи приемот на бегалци во САД на рекордно ниско ниво

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека земјата следната година ќе прифати рекордно ниско ниво од не повеќе од 15.000 бегалци, и покрај растечкото раселување низ целиот свет, зајакнувајќи ја својата цврста позиција еден месец пред изборите.

Ајкулите во светот загрозени поради вакцината против Ковид-19

Ајкулите во светот загрозени поради вакцината против Ковид-19

Половина милион ајкули во светот би можеле да бидат убиени во потрагата по вакцината против Ковид-19, предупредува групата „Сојузници на ајкулите“ (Shark Allies).

Канадскиот сојузен дефицит ќе достигне 328,5 милијарди долари

Канадскиот сојузен дефицит ќе достигне 328,5 милијарди долари

Сојузниот дефицит на Канада до крајот на буџетската година ќе достигне 328,5 милијарди канадски долари, проценува парламентарната служба за буџет (ПБО), врз основа на податоци доставени до 1 септември.

Песков: Путин ќе ја прими руската вакцина пред да замине во посета на Јужна Кореја

Песков: Путин ќе ја прими руската вакцина пред да замине во посета на Јужна Кореја

Рускиот претседател Владимир Путин планира да се вакцинира со новата руска вакцина против коронавирус „Спутник V“, изјави денеска неговиот портпарол Дмитриј Песков.

Во Русија кон крајот на следниот месец можна масовна вакцинација против Ковид-19

Во Русија кон крајот на следниот месец можна масовна вакцинација против Ковид-19

Масовната вакцинација против новиот коронавирус во Русија може да почне веќе на крајот на октомври, изјави денес Фјодор Лисицин од Националниот истражувачки институт за епидемиологија и микробиологија на руското Министерство за здравство, „Гамалеја“.

ДПА: Повеќе од 100.000 демонстранти маршираат против Лукашенко и за „претседателката Света“

ДПА: Повеќе од 100.000 демонстранти маршираат против Лукашенко и за „претседателката Света“

Повеќе од 100.000 луѓе денеска излегоа на улиците на Белорусија обновувајќи ги протестите против оспорениот претседател Александар Лукашенко, и покрај новата насилна реакција на армијата и полицијата, јави ДПА.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија