Уницеф: Се зголемува драстично нееднаквоста меѓу децата

Уницеф: Се зголемува драстично нееднаквоста меѓу децата

Бројот на деца кои не одат на училиште постојано расте. Детските бракови не се намалуваат со децении и милиони деца ќе умрат од болести ако не се води борба со глобалната сиромаштија, се вели во годишен извештај на Уницеф.

Алтмајер: Да им се дозволи на Британците да го преиспитаат Брегзит

Алтмајер: Да им се дозволи на Британците да го преиспитаат Брегзит

Британските политичари би требало да имаат можност да ги преиспитаат последиците од излегување од Европска унија, изјави Петер Алтмајер, шеф на кабинетот на германската канцеларка Ангела Меркел.

Ал Сади: Фалуџа е целосно ослободена од ИД

Ал Сади: Фалуџа е целосно ослободена од ИД

Градот Фалуџа е целосно ослободен од џихадистите на Исламска држава по повеќенеделна операција, изјави командантот на антитерористичките сили на ирачката армија Абдул Вахаб ал Сади.

При воздушни напади врз цели на ИД во Сирија загинаа 82 луѓе

При воздушни напади врз цели на ИД во Сирија загинаа 82 луѓе

Најмалку 82 луѓе загинаа, од кои 58 цивили во воздушните напади на руските и силите на сирискиот режим врз региони под контрола на Исламска држава во источна Сирија, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права.

Најмалку 23 лица загинаа во поплави во Западна Вирџинија, а двајца во пожар во Калифорнија

Најмалку 23 лица загинаа во поплави во Западна Вирџинија, а двајца во пожар во Калифорнија

Најмалку 23 луѓе ги загубија своите животи во поплави кои ја зафатија американската држава Западна Вирџинија, изјави директорот на државниот оддел за внатрешна безбедност и управување со кризи, Џими Џанато.

Британија ќе загуби над 300 милијарди евра поради Брегзит, тврди германски експерт

Британија ќе загуби над 300 милијарди евра поради Брегзит, тврди германски експерт

Британската одлука за напуштање на ЕУ ќе ја погоди економијата на целиот блок, но се очекува самата Велика Британија да загуби над 300 милијарди евра до 2030 година, тврди германскиот експерт Андреас Есер.

Tорнадо во Кина загинале 78 лица

Tорнадо во Кина загинале 78 лица

Најмалку 78 лица загинаа, а 500 се повредени во силно торнадо и бура кои го зафатија источното предградие на кинескиот град Јанченг, оштетувајќи згради, корнејќи дрвја и превртувајќи возила.

Во ОН недостигаат над 500 милиони доалри за хуманитарна помош во Ирак

Во ОН недостигаат над 500 милиони доалри за хуманитарна помош во Ирак

Меѓународни донатори обезбедиле само 309 милиони долари од бараните од ОН, 861 милион долари за хуманитарна помош за Ирак во 2016 година.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија