СЗО следниот месец ќе го прогласи аспартамот како можна причина за рак

СЗО следниот месец ќе го прогласи аспартамот како можна причина за рак

Светската здравствена организација (СЗО) во јули ќе го прогласи вештачкиот засладувач - аспартам како можна причина за рак, јавија западни медиуми повикувајќи се на два неименувани извора запознати со процесот.

Богатите земји ја финализираа помошта од 100 милијарди долари за земјите во развој за справување со климатските промени

Богатите земји ја финализираа помошта од 100 милијарди долари за земјите во развој за справување со климатските промени

Богатите земји го финализираа задоцнето ветување за доделување финансии за справувањето со климатските промени во износ од 100 милијарди долари за земјите во развој и формираа фонд за биолошка разновидност и заштита на шумите, истакна денеска францускиот претседател Емануел Макрон.

Германските пратеници ги одобрија плановите за привлекување квалификувани работници

Германските пратеници ги одобрија плановите за привлекување квалификувани работници

Германскиот Парламент денеска ги одобри плановите за привлекување на повеќе квалификувани работници во најголемата европска економија за да се помогне во справувањето со недостигот на работна сила во се поголем број професии.

Спасени 117 мигранти во Средоземно Море

Спасени 117 мигранти во Средоземно Море

Шпанската хуманитарна организација „Отворени раце“ (Open Arms) соопшти дека денеска спасила 117 мигранти од небезбеден дрвен брод во Средоземно Море.

Членките на ЕУ се согласија за заеднички став за миграцијата и азилот

Членките на ЕУ се согласија за заеднички став за миграцијата и азилот

Министрите за внатрешни работи на земјите-членки на ЕУ се договорија за заеднички став за два клучни законски предлози за миграција и азил, објави шведската министерка за миграција Марија Малмер Стенергард.

Повеќе од 280 загинати, стотици повредени во железничка несреќа во Индија

Повеќе од 280 загинати, стотици повредени во железничка несреќа во Индија

Најмалку 288 луѓе загинаа, и над 850 се повредени во судир на три воза во Индија, соопштија денеска властите, што е најсмртоносната железничка несреќа во таа држава во изминатите повеќе од 20 години.

СЗО: Очекуваниот животен век се зголемува за десет години за оние кои се откажале од пушењето во своите 30-ти години

СЗО: Очекуваниот животен век се зголемува за десет години за оние кои се откажале од пушењето во своите 30-ти години

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека очекуваниот животен век на оние кои престануваат да пушат во своите 30-ти се зголемува за околу десет години во споредба со оние кои продолжуваат да пушат, а циркулацијата се подобрува за период од две...

Најголем досега руски напад со беспилотни летала, 40 дронови лансирани кон Киев

Најголем досега руски напад со беспилотни летала, 40 дронови лансирани кон Киев

Руската армија лансираше повеќе од 40 дронови кон главниот град на Украина, кои синоќа беа соборени од киевските системи за воздушна одбрана, но едно лице загина, соопштија украинските власти.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.