Штрајк на вработените во јавниот сектор во Белгија

Штрајк на вработените во јавниот сектор во Белгија

Вработените во јавниот сектор низ цела Белгија денеска стапија во генерален штрајк, поради што дојде до застој во железничкиот и автобускиот сообраќај, како и во работата на затворските установи, поштите, училиштата, пренесува Танјуг.

Ученици од „Јахја Кемал“ дел од Меѓународниот Фестивал на Јазикот и Културата во Германија

Ученици од „Јахја Кемал“ дел од Меѓународниот Фестивал на Јазикот и Културата во Германија

„Честитки за нашите ученици од фолклорниот тим кои со извонреден перформанс не претставуваа на (IFLC 2016) Меѓународниот Фестивал на Јазикот и Културата, кој се одржа во Германија со голем број учесници од 160 земји.“- велат од колеџот.

Советот за безбедност на ОН денеска ќе одржи седница за Косово

Советот за безбедност на ОН денеска ќе одржи седница за Косово

Во Њујорк денеска ќе се одржи седница на Советот за безбедност на ОН посветена на Косово, на која ќе биде разгледан извештајот на генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун за работата на УНМИК и ситуацијата на Косово во изминатите три...

Европол со предупредување за можни терористички напади за време на ЕП во фудбал во Франција

Европол со предупредување за можни терористички напади за време на ЕП во фудбал во Франција

Полициската служба на Европската унија, Европол предупредува за опасност од терористички напади за време на Европското првенство во фудбал во Франција од страна на ИД. Тоа го изјави директорот на службата Роб Вејнрајт во интервју за Велт.

Путин: Русија подготвена да гради вонблоковски систем за безбедност

Путин: Русија подготвена да гради вонблоковски систем за безбедност

Русија е подготвена да работи на изградба на вонблоковски систем за безбедност, порача денеска рускиот претседател Владимир Путин, обраќајќи им се на граѓаните на Денот на победата над фашизмот и додаде дека цивилизацијата денеска е повторно соочена со суровост и...

Намален бројот на нови бегалци во Германија

Намален бројот на нови бегалци во Германија

- Според податоците на германските власти во април во земјата влегле околу 16.000 баратели на азил што е намалување за една петина во однос на март кога пристигнале 20 илјади бегалци.

Клинтон со поголема шанса за победа од Трамп

Клинтон со поголема шанса за победа од Трамп

Кандидатот за номинација на Демократите за претседател на САД Хилари Клинтон има поголема шанса да стане претседател на државата отколку нејзиниот републикански ривал Доналд Трамп, но во текот на изминатата недела се намали разликата меѓу нив, покажуваат резултатите од онлајн...

Ахмет Давутоглу поднесе оставка на партиската и државната функција

Ахмет Давутоглу поднесе оставка на партиската и државната функција

Ахмет Давутоглу поднесе денеска оставка на функцијата претседател на владејачката Партија на правдата и развојот, што подразбира дека повеќе нема да биде ниту премиер, а неговата одлука ќе стапи во сила по вонредниот конгрес на партијата закажан за 22 мај.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.