Зеленски воведе санкции за 51 физичко лице и 220 фирми

Зеленски воведе санкции за 51 физичко лице и 220 фирми

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска воведе санкции за 51 поединец и 220 компании поврзани со транспортниот, комуникацискиот и индустрискиот сектор во Русија и Белорусија.

ЕУ и Фајзер/БиоНТек се договорија за измена на Договорот за испорака на вакцини

ЕУ и Фајзер/БиоНТек се договорија за измена на Договорот за испорака на вакцини

Европска Унија и фармацевтската компанија Фајзер и БиоНТек денеска постигнаа договор за измена на договорот за набавка на вакцини против Ковид-19.

Нов бран руски воздушни напади врз Украина

Нов бран руски воздушни напади врз Украина

Русија започна уште еден бран воздушни напади врз Украина во текот на ноќта, но повеќето од проектилите и беспилотните летала што пристигнаа беа соборени од украинската противвоздушна одбрана, објавија регионалните власти на 26 мај.

Во ЕУ досега замрзнати повеќе од 200 милијарди евра средства на руската Централна банка

Во ЕУ досега замрзнати повеќе од 200 милијарди евра средства на руската Централна банка

Земјите од ЕУ замрзнаа средства на Централната банка на Руската Федерација (ЦБРФ) во износ од над 200 милијарди евра, соопштено е денеска во Брисел.

Почнува нова голема операција за потрага по Медлин Мекен

Почнува нова голема операција за потрага по Медлин Мекен

Полицијата која го истражува исчезнувањето на Медлин Мекен утре треба да изврши нови претреси на акумулацијата, кај браната Араде, која е на околу 50 километри од местото каде што пред 16 години исчезна девојчето родено во Британија.

САД: Седум држави постигнаа договор за штедење на вода од реката Колорадо

САД: Седум држави постигнаа договор за штедење на вода од реката Колорадо

Седум американски држави долж реката Колорадо погодена од суша постигнаа „историски“ договор со администрацијата на Бајден за да се спречат проблеми со снабдувањето за големите градови како Лос Анџелес и Феникс, и за земјоделците.

ОН предлагаат да се намали пластичниот отпад за 80 отсто до 2040 година

ОН предлагаат да се намали пластичниот отпад за 80 отсто до 2040 година

Земјите можат да го намалат загадувањето со пластика за 80 отсто до 2040 година со примена на постојната технологија и воведување големи промени во политиките, се наведува во новиот извештај на Програмата на Обединетите нации за животна средина (УНЕП) објавен...

Украина соопшти дека нема доволно опрема за да започне контраофанзива

Украина соопшти дека нема доволно опрема за да започне контраофанзива

Игор Жовква, заменик-шеф на кабинетот на украинскиот претседател, денеска изјави дека Украина нема доволно воена опрема за да започне контраофанзива против Русија.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.