Би-Би-Си: Најголемите производители не го поддржаа укинувањето на јагленот како енергенс

Би-Би-Си: Најголемите производители не го поддржаа укинувањето на јагленот како енергенс

Барањето за укинување на јагленот како извор на енергија вчера го поддржаа уште 23 земји на климатската конференција на ОН, но на тоа сѐ уште се противат Кина и САД, едни од најголемите производители на горивото што го предизвикува глобалното...

УНХЦР бара од владите да ги решат проблемите на лицата без државјанство во светот

УНХЦР бара од владите да ги решат проблемите на лицата без државјанство во светот

Повеќе дела се потребни за да се решат проблемите на милионите лица во светот кои сè уште се без државјанство, соопшти денеска УНХЦР, Агенцијата на ОН за бегалци, по повод одбележувањето на седумгодишнината од почетокот на кампањата #ЈасПрипаѓам, за ставање...

ОН: Сериозни прекршувања на човековите права регистрирани во конфликтот во Етиопија

ОН: Сериозни прекршувања на човековите права регистрирани во конфликтот во Етиопија

-Повеќето од овие сериозни прекршувања се извршени од вооружените сили на Етиопија и Еритреја, изјави во Женева високиот комесар на ОН за човекови права, Мишел Бачелет.

САД и ЕУ ќе и помогнат на ЈАР во транзицијата кон чиста енергија

САД и ЕУ ќе и помогнат на ЈАР во транзицијата кон чиста енергија

– САД и европските земји ќе и помогнат на Јужноафриканската Република (ЈАР) да обезбеди 8,5 милијарди долари за поддршка на транзицијата од јаглен кон чиста енергија, се вели во соопштението на Белата куќа.

Бројот на смртни случаи од Ковид-19 во светот достигна пет милиони

Бројот на смртни случаи од Ковид-19 во светот достигна пет милиони

Бројот на смртни случаи од Ковид-19 во светот денеска надмина пет милиони, за помалку од две години од кризата што не само што ги опустоши сиромашните земји, туку и ги понижи богатите со првокласни здравствени системи, јави Тајм.

Г-20 постигна договор за ограничување на затоплувањето за не повеќе од 1,5 степени

Г-20 постигна договор за ограничување на затоплувањето за не повеќе од 1,5 степени

Учесниците на Самитот на Г-20 во Рим успеаја да се договорат да го ограничат глобалното затоплување за не повеќе од 1,5 степени Целзиусови, јави АНСА, повикувајќи се на дипломатски извори.

Австралија го отфрла постепеното укинување на јагленот

Австралија го отфрла постепеното укинување на јагленот

Австралија нема да се приклучи на договорите за постепено укинување на јагленот за време на самитот на Г20 во Рим и Конференцијата на ОН за климатски промени COP26 во Глазгов. Ова денеска го објави весникот „Аустралиан“, повикувајќи се на премиерот...

Германија наскоро ќе дозволи двојно државјанство?

Германија наскоро ќе дозволи двојно државјанство?

Милиони луѓе во Германија, меѓу нив и многу иселеници од Балканот, треба да изберат – или да го задржат државјанството што веќе го имаат или да земат германско државјанство. Но, според најавите што доаѓаат од коалицијата „Семафор“, која преговара за...

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија