Затворска казна од 8,5 години за рускиот антивоен активист Дмитриј Иванов

Затворска казна од 8,5 години за рускиот антивоен активист Дмитриј Иванов

Рускиот опозициски активист, Дмитриј Иванов, кој на социјалните мрежи го осуди начинот на кој Москва ја води војната во Украина, е осуден на осум и пол години затвор за ширење лажни информации за војската.

Руско МО: Украина ослободи 90 руски заробеници

Руско МО: Украина ослободи 90 руски заробеници

Руското Министерство за одбрана соопшти дека 90 руски војници денеска се ослободени од украинско заробеништво, пренесоа руските медиуми.

Најмалку 15 загинати и 200 повредени во експлозија во деловна зграда во Дака

Најмалку 15 загинати и 200 повредени во експлозија во деловна зграда во Дака

Најмалку 15 лица загинаа денеска, а 200 други се повредени по експлозија во деловна зграда во главниот град на Бангладеш, Дака, соопштија претставници на службата за противпожарна заштита.

Птичји грип откриен во југоисточниот и северниот дел на Унгарија

Птичји грип откриен во југоисточниот и северниот дел на Унгарија

Птичји грип повторно е откриен на фарма за гуски во округот Бекеш, на југоистокот од Унгарија, соопшти денеска Управата за безбедност на храната на таа земја.

Климатските промени би можеле да ја чинат Германија до 900 милијарди евра до 2050 година

Климатските промени би можеле да ја чинат Германија до 900 милијарди евра до 2050 година

Климатските промени би можеле да ја чинат Германија до 900 милијарди евра (957 милијарди долари) до 2050 година, покажа студија нарачана од владата чии резултати се објавени денеска.

Универзитетите во Авганистан повторно отворени, на жените им е забранет пристап

Универзитетите во Авганистан повторно отворени, на жените им е забранет пристап

Младите мажи денеска продолжија со предавањата на авганистанските универзитети кои повторно беа отворени по долгиот зимски распуст, за разлика од девојките на кои, на нивно разочарување, талибанскиот режим сè уште не им дозволува да студираат.

Шеик Ал Тани: Катар ќе додели 60 милиони долари помош за најнеразвиените земји

Шеик Ал Тани: Катар ќе додели 60 милиони долари помош за најнеразвиените земји

Катар ќе одвои 60 милиони долари за поддршка на својата програма за најнеразвиените земји, соопшти денеска емирот на Катар, шеикот Тамим бин Хамад Ал Тани.

Најмалку 18 загинати и 40 повредени во пожарот во складиште за гориво во Џакарта, се трага по 16 лица

Најмалку 18 загинати и 40 повредени во пожарот во складиште за гориво во Џакарта, се трага по 16 лица

Индонезиските спасувачи и пожарникари денеска трагаат по 16 лица кои се водат како исчезнати под урнатините на јагленисани куќи и згради, откако во големиот пожар што синоќа се прошири од складиште за гориво во Џакарта загинаа најмалку 18 лица, а...

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.