Европската комисија ги промени правилата за дозволеното количество арсен во храната

Европската комисија ги промени правилата за дозволеното количество арсен во храната

Eвропската комисија усвои нови правила кои пропишуваат помали дозволени количини арсен во прехранбените производи, што е чекор во спроведувањето на европскиот план за борба против ракот со ограничување или елиминирање на канцерогените хемикалии во храната.

Захарова: Загриженост во Москва по веста за српско оружје во Украина

Захарова: Загриженост во Москва по веста за српско оружје во Украина

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова денеска изјави дека Москва ги следи информациите за можно снабдување на Украина со српска муниција, но дека за реакција се потребни факти, пренесува весникот „Данас“.

Бола Тинубу прогласен за победик на претседателските избори во Нигерија

Бола Тинубу прогласен за победик на претседателските избори во Нигерија

Нигериската Државна изборна комисија денеска го прогласи кандидатот на владејачката партија Бола Тинубу за нов претседател на Нигерија по изборите од викендов, што беа оспорени и наидоа на критики од опозициските партии.

ЕУ ги модернизира возачките дозволи, воведува и дигитални

ЕУ ги модернизира возачките дозволи, воведува и дигитални

Европската комисија денеска предложи модернизација на возачките дозволи, вклучително и воведување дигитални дозволи, први во светот, кои ќе важат во цела ЕУ.

Хависто: Унгарија во март испраќа делегација за преговори за НАТО

Хависто: Унгарија во март испраќа делегација за преговори за НАТО

Финскиот министер за надворешни работи Пека Хависто денеска изјави дека Унгарија има намера да испрати парламентарна делегација во Финска околу 9 март за да разговара за членството на оваа скандинавска земја во НАТО.

Топлата зима во Европа ги пресуши реките, езерата и каналите

Топлата зима во Европа ги пресуши реките, езерата и каналите

Зимскиот топлотен бран, рекордно ниските врнежи од дожд и запрепастувачкиот недостаток на снег во Европа ги доведоа реките, каналите и езерата низ континентот на алармантно ниски нивоа, а експертите предупредуваат дека може да се повторат големите суши од минатата година.

Загинаа 61 мигрант меѓу кои и 12 деца при превртување на брод во близина на јужниот италијански брег

Загинаа 61 мигрант меѓу кои и 12 деца при превртување на брод во близина на јужниот италијански брег

Бројот на загинати мигранти при превртување на мал дрвен брод во близина на јужниот италијански брег се искачи на 61, меѓу кои 12 деца. Преживеале 81 лице и се очекува бројот на настрадани да се зголеми, јавија италијанските медиуми.

Земјотрес од 6,5 степени по Рихтер регистриран во Папуа Нова Гвинеја

Земјотрес од 6,5 степени по Рихтер регистриран во Папуа Нова Гвинеја

Земјотрес со интензитет од 6,5 степени е регистриран денеска во провинцијата Нова Британија во Папуа Нова Гвинеја, соопшти Геофизичкиот институт на САД. Земјотресот се случил на длабочина од 65 километри, соопшти Институтот.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.