Кабул до европските земји: Престанете да ги враќате одбиените азиланти

Кабул до европските земји: Престанете да ги враќате одбиените азиланти

Кабул официјално побарал од европските земји да ги запрат депортациите на авганистанските баратели на азил во следните три месеци, почнувајќи од 8 јули, соопшти авганистанското Министерство за бегалци и репатријација.

Секоја минута во светот од глад умираат по 11 луѓе

Секоја минута во светот од глад умираат по 11 луѓе

Меѓународна хуманитарна организација во Лондон објави дека во светот просечно од глад умираат по 11 луѓе секоја минута.

Бројот на загинати во авионската несреќа на Филипини се искачи на 45 лица

Бројот на загинати во денешната несреќа на филипинскиот воен авион „Ц-130" достигна 45, вклучително и цивили кои настрадале за време на слетувањето на авионот на земја, соопшти Министерството за одбрана на Филипини.

Делта-сојот зема замав и во Австралија: Се враќаат маски, градови влегуваат во карантин…

Делта-сојот зема замав и во Австралија: Се враќаат маски, градови влегуваат во карантин…

Повеќе од 10 милиони жители на Австралија се опфатени со некакви рестрикции за спречување на ширењето на ковид-19 поради појавата на делта-сојот. Откако во повеќе делови од земјата беа воведени некакви рестрикции, денеска итен состанок поради зголемениот број на инфекции...

Филипинскиот претседател се закани со затвор на тие кои нема да се вакцинираат

Филипинскиот претседател се закани со затвор на тие кои нема да се вакцинираат

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте им се заканува со затвор на граѓаните кои одбиваат да се вакцинираат против ковид 19 додека неговата земја води голема битка со коронавирусот и има над 1,3 милиони заразени и над 23 000 мртви.

СЗО: вакцините се ефикасни против делта варијантата на коронавирусот

СЗО: вакцините се ефикасни против делта варијантата на коронавирусот

Високо преносливата делта варијанта на коронавирусот може да има одреден степен на отпорност на вакцините.

Таџ Махал е повторно отворен за туристите

Таџ Махал е повторно отворен за туристите

Светски познатиот и монументален Таџ Махал во Индија повторно се отвора за јавноста, иако земјата сè уште е среде вториот бран пандемија, а брза да ги укине ограничувањата во обид да ја заживее економијата.

Израелските сили во мај привеле 3.100 Палестинци

Израелските сили во мај привеле 3.100 Палестинци

Израелските сили во мај приведле 3.100 Палестинци, од кои поголемиот број се државјани на Израел, се наведува во заедничкиот извештај на Комитетот за затвореници на Палестинската ослободителна организација (ПЛО) и палестинските институции.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија