Ајфеловата кула кратко евакуирана, заканата за бомба е лажна

Ајфеловата кула кратко евакуирана, заканата за бомба е лажна

Околу два часа откако властите ја евакуираа Ајфеловата кула поради закана за бомба, на посетителите им беше дозволено да се вратат, објавија странските агенции, повикувајќи се на извор од француската полиција.

Најмалку 15 загинати и 50 повредени при излетување на воз од шините во јужен Пакистан

Најмалку 15 загинати и 50 повредени при излетување на воз од шините во јужен Пакистан

Најмалку 15 патници загинаа, а 50 се повредени денеска кога воз излета од шините во Пакистан, соопштија локалните власти.

Западноафриканска делегација пристигна во Нигер во обид да се изнајде решение

Западноафриканска делегација пристигна во Нигер во обид да се изнајде решение

Делегација од Економската заедница на западноафриканските држави (ЕКОВАС) синоќа пристигна во главниот град на Нигер, Ниамеј, за да се обиде да најде решение за кризата, осум дена по државниот удар со кој беше соборен демократски избраниот претседател Мохамед Базум.

Поплави во јужна Австрија по поројниот дожд

Поплави во јужна Австрија по поројниот дожд

Поројниот дожд синоќа предизвика поплави во јужна Австрија, јави ДПА. На места имаше одрони од кал и „лавини“ од отпад. Нема информации за повредени лица.

Хаос во Израел по усвојувањето на првиот закон во контроверзната судска реформа

Хаос во Израел по усвојувањето на првиот закон во контроверзната судска реформа

Противниците на судските реформи на израелската влада синоќа со часови демонстрираа во Тел Авив и Ерусалим, блокирајќи ги патиштата и најавија дека ќе ги интензивираат протестите по усвојувањето на првиот закон во израелскиот Парламент (Кнесет), што се смета за голем...

Рекордна заплена на 5,3 тони кокаин на Сицилија

Рекордна заплена на 5,3 тони кокаин на Сицилија

Италијанските власти заплениле рекордни 5,3 тони кокаин кој бил префрлен од еден на друг брод во близина на јужниот брег на Сицилија, соопшти денеска локалната полиција.

Германија планира да воведе забрана за пушење во автомобили со деца

Германија планира да воведе забрана за пушење во автомобили со деца

Во Германија повеќе нема да биде дозволено пушење во автомобил доколку во автомобилот има деца или бремени жени, јави ДПА, повикувајќи се на германското Министерство за здравство.

ОН: Од почетокот на руската инвазија загинале 9.000 цивили

ОН: Од почетокот на руската инвазија загинале 9.000 цивили

Набљудувачката мисија на Обединети нации за човекови права соопшти дека од почетокот на руската инвазија загинале 9.000 цивили, од кои 500 деца.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.