Нов Зеланд усвои закон за забрана на војничкото оружје

Нов Зеланд усвои закон за забрана на војничкото оружје

Со само еден глас „против“ Парламентот на Нов Зеланд го усвои предлог-законот со кој се забранува поседување на најголем дел од автоматското и полуавтоматското оружје. Предлог-законот е усвоен за помалку од еден месец по нападот изведен во две џамии во Крајстчрч, при што загинаа 50 муслимански верници.

 

Предлогот би требало да стане закон в петок, откако ќе го одобри главниот гувернер на Нов Зеланд, што се смета за формалност.

Премиерката Џасинда Ардерн обезбеди поддршка од речиси сите партии за законот, што е реткост, а против беше само Либертаријанска партија, која има само еден пратеник. Останатите 119 пратеници гласаа „за“.

Според законот, сопствениците на забранетото оружје можат да го предадат во полиција и да добијат надомест, во зависност од староста и состојбата на оружјето. Откако ќе стапи законот во сила, секој кој ќе биде откриен дека поседува такво оружје ќе се соочи со затворска казна до пет години.

Please publish modules in offcanvas position.