Шпанската полиција заплени повеќе од 15 тони марокански хашиш, уапсени 49 лица

Шпанската полиција заплени повеќе од 15 тони марокански хашиш, уапсени 49 лица

Шпанија заплени 15,4 тони хашиш од Мароко и уапси 49 лица за време на операција за разбивање на голема мрежа за шверц на дрога во земјата.

Според шпанската цивилна гарда, се верува дека тоа е најголемата шверцерска група во Шпанија и оти секој месец увезувала до 19,7 тони хашиш од Северна Африка.

Шверцерите, соопшти полицијата, биле тешко вооружени.

Во операцијата беа вклучени околу 400 полицајци и почна во декември 2021 година, откако властите дознаа за бандата.