Нов бран руски воздушни напади врз Украина

Нов бран руски воздушни напади врз Украина

Русија започна уште еден бран воздушни напади врз Украина во текот на ноќта, но повеќето од проектилите и беспилотните летала што пристигнаа беа соборени од украинската противвоздушна одбрана, објавија регионалните власти на 26 мај.

Во текот на ноќта на територијата на Украина беше прогласена повеќечасовна тревога, додека Киев и неколку други региони биле изложени на воздушни напади.

„Руската војска истрела 17 ракети и 31 беспилотно летало од иранско производство врз цивилни и воени цели, но украинската воздушна одбрана успеа да собори десет ракети и 23 беспилотни летала“, соопшти командата на украинските воздухопловни сили.

 

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.