Епл ТВ плус – нов сериозен конкурент на Нетфликс

Новиот стриминг сервис Епл ТВ плус ќе биде пуштен во употреба за само неколку месеци, а како стојат работите, тоа може сериозно да го разниша монополот на Нетфликс.

Содржината е клучна, па за таа цел, Епл ангажираше некои од најголемите...

Хакери го нападнаа Ватсап

Хакери успеале во апликацијата за размена на пораки Ватсап да инсталираат софтвер што надгледувал одредени корисници, јави Би-Би-Си. Ватсап, во сопственост на Фејсбук, соопшти дека хакерскиот напад бил насочен само кон „одбран број” корисници и дека во петокт го решиле...

Нобеловец предлага дополнителен данок на приход за Фејсбук

Дополнителен данок на приход од рекламите кои ги пласира Фејсбук би можел да ја натера таа, но и други компании да не бидат вшмукувачи за лични податоци на корисниците, оцени Пол Ромер, добитник на Нобеловата награда за економија.

Тој тврди...

Првиот 5-Г телевизор ќе биде претставен до крајот на годинава

Кинескиот технолошки гигант Хуавеи годинава ќе го претстави првиот 5-Г телевизор во светот, објави списанието „Никеи ејжан ривју“, повикувајќи се на неименуван извор. Меѓутоа, Хуавеи досега сè уште официјално не ги потврдил тие наводи.

Амнести Интернешнал: Батериите за електромобили се штетни за околината

Меѓународната организација Амнести Интернешнал ја осуди индустријата за електрични возила која се претставува како пријател на околината, а, како што наведуваат оттаму, произведува батерии „со помош на фосилни горива и неетички собрани материјали“.

10 Мерки за сајбер заштита во компаниите

Бројот на малициозен софтвер во дигиталниот свет ја надмина бројката 850 милиони, од кои повеќето се насочени кон компатиите. Во 2019 скоро и да нема работа која не е поврзана со дигиталниот свет. Тука се поставува прашањето за тоа како...

Please publish modules in offcanvas position.