Активирајте „Стоп корона“ и помогнете заеднички да се победи вирусот

Активирајте „Стоп корона“ и помогнете заеднички да се победи вирусот

Сите граѓани од денеска на своите мобилни уреди може да ја преземат апликација „Стоп корона“ – наменета за откривање на близок контакт со потенцијално заразени лица и со тоа да помогнат во борбата со вирусот и побрзо спречување на ланецот...

Робот птица со вистински пердуви

Робот птица со вистински пердуви

Научници успешно тестираа робот што може да лета, а е составен од 40 перја и уште неколку компоненти. Се работи за „Птицата робот“ Пиџн-бот.

„Џенерал моторс“ ќе произведе 30 илјади апарати за вештачка вентилација

„Џенерал моторс“ ќе произведе 30 илјади апарати за вештачка вентилација

Министерството за здравство на САД склучило договор со производителот на автомобили „Џенерал моторс“, за производство на 30 илјади апарати за вештачка вентилација на бели дробови во висина од 489,4 милиони долари.

Куќа што „лебди“ над земјата во случај на земјотрес

Куќа што „лебди“ над земјата во случај на земјотрес

Јапонски инженери изработија куќа што се поткрева, односно речиси лебди над земјата, во случај на земјотрес. Откако потресот ќе помине, основите на објектот повторно се спуштаат.

Гугл објавува извештаи за движењата на луѓето

Гугл објавува извештаи за движењата на луѓето

Гугл објави извештаи за состојбата во март во 131 држава од светот за тоа дали се намалила посетеноста на продавници, паркови и други места, откако многу влади наредија да се остане во домовите за да се спречи ширењето на коронавирусот.

Најавен првиот кружен паметен телефон

Најавен првиот кружен паметен телефон

По околу пет години на развој, креаторите на првиот кружен паметен телефон, му го покажаа својот пронајдок на светот. Се работи за „Cyrcle Phone“ – веројатно еден од најнеочекуваните уреди претставени на Саемот за електроника 2020, во Лас Вегас.

Апликацијата Зум поради популарноста е под зголемена контрола

Апликацијата Зум поради популарноста е под зголемена контрола

Апликацијата за видео конференции Зум се најде под високо ниво на контрола поради нејзината популарност за време на пандемијата на коронавирусот, бидејќи во моментов милиони луѓе ја користат за работа од дома или за онлајн настава, јави Би Би Си.

Фејсбук се придружува во борбата против коронавирусот

Фејсбук се придружува во борбата против коронавирусот

Компанијата Фејсбук бесплатно ќе објавува реклами на Светската здравствена организација (СЗО), најави денеска основачот и сопственик на компанијата Марк Закерберг.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија