Израелски научници создадоа маска што ги убива вирусите

Израелски научници создадоа маска што ги убива вирусите

Научници од Универзитетот Технион во Хаифа, Израел, соопштија дека создале заштитна маска за лице, за повеќекратна употреба, што може да го уништи коронавирусот со помош на топлината од полнач за мобилен телефон.

Куче-робот носи овци на пасиште

Кучето-робот Спот, на американска компанија за дизајн, инженерство и роботика „Бостон Динамикс“, веројатно е од огромна помош кога станува збор за водење овци на пасиште.

Тесла со помоќни батерии ќе конкурира на обичните автомобили

Тесла со помоќни батерии ќе конкурира на обичните автомобили

Компанијата Тесла се подготвува да ги намали цените на своите автомобили до ниво на цените на автомобилите со мотори со внатрешно согорување со воведување многу поефтин батерии со подолг рок на траење.

Фејсбук отстранил повеќе од девет милиони објави со говор на омраза

Фејсбук отстранил повеќе од девет милиони објави со говор на омраза

Компанијата Фејсбук ја информира јавноста за драстично зголемување на бројот на отстранети постови што промовираат насилство и говор на омраза, што сега се припишуваат на подобрувањата во технологијата за автоматско препознавање на текст и слика, известува „Гардијан“.

Хуавеи пријави минимален раст на приходите за првиот квартал

Хуавеи пријави минимален раст на приходите за првиот квартал

Хуавеи ги објави своите финансиски резултати од првиот квартал, при што компанијата објави пораст од 1,4 отсто на годишно ниво на 182,2 милијарди јуани (23,7 милијарди евра). Минималниот раст се припишува на ефектите од новата пандемија на коронавирус и санкциите...

Рекорднa потрошувачка на игри за време на пандемијата

Рекорднa потрошувачка на игри за време на пандемијата

Потрошувачката на дигитални игри достигна рекордни 10 милијарди американски долари во март бидејќи луѓето затворени во домовите поради пандемијата од коронавирус играат повеќе, сподели специјализираната компанија „СуперДата“ во четвртокот.

Дали пандемијата ќе ја забрза роботизацијата?

Дали пандемијата ќе ја забрза роботизацијата?

Додека светот се бори со пандемијата од коронавирусот, некои можеби заборавиле на заканата, која според сегашниот начин на живот претставува роботизацијата.

Сони создава роботи за осамени Плејстејшн гејмери

Сони создава роботи за осамени Плејстејшн гејмери

Сони доби патент за интересен производ кој може да се најде на пазарот во блиска иднина и да ги направи животите на осамените гејмери поинтересни, ​​користејќи ја конзолата Плејстејшн.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.